Крепост Маркели

Българските забележителности
Местонахождение:  област Бургас
Виж на картата

Местоположение

Крепостта Маркели е разположена на територията на община Карнобат, на около 8 км западно от гр.Карнобат, 50 км северозападно от гр.Бургас, 3 км северозападно от с. Крумово градище и около 308 км източно от гр. София.

Архитектура и обща информация



Крепостта заема западния край на възвишението Хисар, което е част от Стара планина. Обхваща площ от 460 декара, а дължината на крепостните стени е 530 м. Защитните ровове и валове, обграждали крепостта като пръстен, могат да се видят и до днес. Те са едни от най-големите изкуствено изградени укрепления открити на Балканския полуостров.

Маркели е била непристъпна, а при обсада се снабдявала с вода чрез специално изградено водно съоръжение, свързващо града с близката река Мочурица.

Мястото, избрано за крепостта, е с изключително стратегическо значение. От възвишението, върху което е разположена, има възможност да се наблюдават подходите към важните проходи през Стара планинаМокренски, Върбишки и Ришки, както и да се поддържа пряк зрителен контакт с редица укрепени селища в подножието на източните части на Средна гора и Стара планина.
Отбраната на самата крепост е улеснена от естествената защита на река Мочурица и скалните откоси на северозапад.

История

При археологически разкопки в крепостта са разкрити останки от средновековна базилика от VI век, старобългарска църква от X век, византийска църква от XI век, както и много артефакти като бронзови монети от VI-XIII век, фрагменти от графитни рисунки, керамични мозайки и бронзови средновековни печати.

Предполага се, че Маркели е построена по времето на византийските императори Анастасий I и Юстиниан I, за да защити територията на Византия от вражески набези. През 756 г. край пограничната крепост се води битка между българския кан Винех и Константин V, която канът губи. През 792 г. кан Кардам нанася тежко поражение на византийския император Константин VI, в резултат на което Византия се задължава да плаща данък на българската държава.

От Маркели византийският император Никифор I Геник започва похода си към българската столица Плиска през 811 г. и претърпява ужасяващо поражение, загубвайки живота си. Превземайки крепостта през 812г., кан Крум я превръща в най-голямата крепост на българите на юг от Стара планина. По-късно българската граница е преместена и Маркели губи своята функция.

Както обаче личи от открити от археолозите монети на царете Светослав Тертер (1300 - 1322) и Иван Александър (1331 - 1371), тя остава голям български укрепен град и в късното Средновековие. Маркели е разрушена от турците навярно в 1371 г. след битката при Черномен, а жителите му основават днешния Карнобат.

Транспорт



До крепостта се стига лесно с кола от магистрала Тракия, където има табела за Маркели. Отбивката води и към Крумово Градище.

Настаняване

Гостите, желаещи да посетят крепостта, могат да отседнат в град Карнобат, който предлага хотелски стаи.

Източници: http://bg.wikipedia.org; http://www.bulgariainside.com
Снимки: http://www.bulgariainside.com



Градска градина "Алжир"

Градска градина "Алжир" се намира в кв. "Банишора" от двете страни на бул. Христо Ботев, между ул. "Софроний Врачански" и ул. "Братя Миладинови".

Виж на картата

яз. Жребчево

Язовир Жребчево е четвъртият по големина язовир в България, разположен в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец, от община Нова Загора.

Виж на картата

Патриаршески манастир "Света Троица"

На 6 км северно от гр. Велико Търново се намира манастирът известен още като Асенов и Шишманов. Възникнал е през XI в., около 1070 г. Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради.

Биосферен резерват Чупрене

Резерватът е един от най-големите биосферни резервати в България, създаден през 1973 година, за да се запазят най-северните иглолистни гори на България. През 1977 година е включен в списъка на биосферните резервати по програма "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.

Виж на картата

Водопад "Сини вир"

"Сини вир" е името на малък водопад, намиращ се на Медвенската река в близост до с. Медвен.

Виж на картата

Залив и резерват Болата

Болата е малък, красив залив и резерват на българското Черноморие. Намира се от северната страна на нос Калиакра, на около 6 км югоизточно от с. Българево, около 13 км от гр. Каварна в къщата посока, и приблизително на 74 км североизточно от гр. Варна.

Виж на картата

Пещера Водните дупки

Пещерата Водните дупки се намира в община Априлци, в пределите на Национален парк "Централен Балкан", на северния склон на масива на връх Ботев.

Виж на картата

Алботински скален манастир

А̀лботинският манастир е недействащ средновековен скален манастир, част от Видинска епархия.

Виж на картата

Узана - географският център на България

Узана - сърцето на Балкана. В своята прегръдка планината е съхранила това необикновено място, където можете пълноценно да се заредите със сила и с часове да се любувате на нейното величие и красота. Далеч от шума и суетата тук ще намерите щедро изобилие от багри, спокойствие и мир, ще зарадвате сърцето си с мелодията на птичите песни, с горския дъх и шепота на диви треви…

Червеница - геоложкият феномен над с.Кунино

Природният феномен Червеница е монолитен скален блок, издигащ се на повече от 150 м над речната тераса на р. Искър при с. Кунино. Разположен е на около 46 км източно от гр. Враца и приблизително 120 км североизточно от гр. София.

Виж на картата

Музей на солта

Единственият по рода си музей в Източна Европа, посветен на производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода, гр. Поморие

Виж на картата

Лопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"

Лопушанският манастир е разположен в Стара планина, в долината на река Дългоделска Огоста. Той е действащ и се състои от църква, жилищни и стопански сгради и белокаменна чешма, обградени от каменна стена.

Виж на картата

Резерват Тауклиман

Природният резерват Тауклиман е типично свлачище с дължина около 4 км, оформено между ръба на Добруджанското плато и морския бряг.

Базилика "Света София" - гр. София

Раннохристиянската базилика "Света София" е действащ православен храм в центъра на град София. Църквата е построена вероятно в началото на VIв. върху останките от раннохристиянски гробници от II - IVв. и руините на две по-ранни църкви от IV-Vв. Разположена е сред некропола на антична Сердика.

Виж на картата

Средновековна крепост "Моняк"

Крепост "Моняк" е една от най-големите и високо разположени крепости в Родопите край село Широко поле, област Кърджали

Виж на картата

Вакарелски манастир "Св. Петка"

Вакарелският манастир "Света Петка" е основан през ХХ в., а сега е периодично действащ. Функционирал е като женски манастир.

Виж на картата

Пещера "Утробата"

Уникален храм от времето на траките край село Ненково, област Кърджали

Виж на картата

Скален комплекс "Глухите камъни"

Мегалитният комплекс Глухите камъни е едно от най-големите тракийски светилища от пр.н.е., чиято сила продължава да действа и днес на всеки, който го посети.

Виж на картата

Крепост Кривус

Средновековна крепост, разположена върху живописна скала над река Арда край село Башево, област Кърджали

Виж на картата

Лъджански манастир "Св. св. Константин и Елена"

Лъджанският или Ивайловградският манастир "Св. св. Константин и Елена" е разположен близо до ивайловградския квартал Лъджа

Виж на картата