Алботински скален манастир

Българските забележителности
Местонахождение:  област Видин, с. Раброво
Виж на картата

А̀лботинският манастир (още Албутински манастир) е недействащ средновековен скален манастир, част от Видинска епархия.

 

Местоположение

Разположен е в местността Алботин, в дефилето на река Тополовец, между селата Раброво /3 км югозападно/ и Градец /6 км източно/, на 19 км северозападно от гр. Видин.

История

 

Наименованието на манастира "Алботин" идва от изчезнало село със същото име, което е споменато в регистър на Видинската "кааза" от 1560г. Скалната обител е била изградена във варовиков масив на височина 25-30 м от северната страна на реката, като са били използвани естествени пещери и допълнително са били издълбани помещения и пристроени външни фасади и стени. Манастирският комплекс е на леснодостъпно място и това е допринесло за почти пълното му унищожение.

Архитектура

 

Помещенията в Алботинския манастир са били разположени верижно и всяко от тях е имало изход към терасата, покрита някога с обединяващ чардак, висящ над реката.
Манастирската църква е издълбана в най-вътрешната част от извивката на скалния масив и е ориентирана според изискванията на канона от запад на изток. Останките от трикорабния храм, който в миналото е бил богато украсен със стенописи и декоративни колони и корнизи, говорят за усърден молитвен живот и някогашно благолепие. Не е известно на кого е бил посветен манастирския храм, но се предполага, че е на Възкресение Христово, заради запазилата се и до днешни дни традиция на втория ден на Великден в подножието на манастира да се правят събори.

Северозападната част на Алботинската скална обител е била двуетажна и там се е намирала трапезария, която е втората по големина зала след църквата. На изток от храма има едно по-голямо помещение и след него са разположени килиите. Манастирът е бил действащ през 14в., за което свидетелстват запазени фрагменти от стенописи и надписи, и накитите (обеци, наушници, гривни), намерени в 29-те разкрити християнски гроба на светски лица, ктитори, дарители на манастира и на членове на манастирското братство. Големият брой погребения на миряни наред с духовните лица сочи, че обителта е била почитано и желано място за покой на неговите дарители.

 

Транспорт

До Алботинския скален манастир може да се стигне с кола от град Видин или от град Кула. Намира се в близост до републикански път 121. До него се достига по стръмна, тясна песъчлива пътека, в чиято основа е изградена Хайдук чешма.

 

Настаняване

Алботинският манастир е недействащ и не предлага настаняване. Желаещите да разгледат обекта могат да отседнат в гр. Видин.

Източници: http://www.bulgariamonasteries.com/http://bg.wikipedia.org/, http://www.pravoslavieto.com/, http://www.visitvidin.net/
Снимки: http://www.panoramio.com/http://manastirite.blogspot.com/http://commons.wikimedia.org/



Градска градина "Алжир"

Градска градина "Алжир" се намира в кв. "Банишора" от двете страни на бул. Христо Ботев, между ул. "Софроний Врачански" и ул. "Братя Миладинови".

Виж на картата

яз. Жребчево

Язовир Жребчево е четвъртият по големина язовир в България, разположен в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец, от община Нова Загора.

Виж на картата

Патриаршески манастир "Света Троица"

На 6 км северно от гр. Велико Търново се намира манастирът известен още като Асенов и Шишманов. Възникнал е през XI в., около 1070 г. Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради.

Биосферен резерват Чупрене

Резерватът е един от най-големите биосферни резервати в България, създаден през 1973 година, за да се запазят най-северните иглолистни гори на България. През 1977 година е включен в списъка на биосферните резервати по програма "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.

Виж на картата

Водопад "Сини вир"

"Сини вир" е името на малък водопад, намиращ се на Медвенската река в близост до с. Медвен.

Виж на картата

Залив и резерват Болата

Болата е малък, красив залив и резерват на българското Черноморие. Намира се от северната страна на нос Калиакра, на около 6 км югоизточно от с. Българево, около 13 км от гр. Каварна в къщата посока, и приблизително на 74 км североизточно от гр. Варна.

Виж на картата

Пещера Водните дупки

Пещерата Водните дупки се намира в община Априлци, в пределите на Национален парк "Централен Балкан", на северния склон на масива на връх Ботев.

Виж на картата

Узана - географският център на България

Узана - сърцето на Балкана. В своята прегръдка планината е съхранила това необикновено място, където можете пълноценно да се заредите със сила и с часове да се любувате на нейното величие и красота. Далеч от шума и суетата тук ще намерите щедро изобилие от багри, спокойствие и мир, ще зарадвате сърцето си с мелодията на птичите песни, с горския дъх и шепота на диви треви…

Червеница - геоложкият феномен над с.Кунино

Природният феномен Червеница е монолитен скален блок, издигащ се на повече от 150 м над речната тераса на р. Искър при с. Кунино. Разположен е на около 46 км източно от гр. Враца и приблизително 120 км североизточно от гр. София.

Виж на картата

Лопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"

Лопушанският манастир е разположен в Стара планина, в долината на река Дългоделска Огоста. Той е действащ и се състои от църква, жилищни и стопански сгради и белокаменна чешма, обградени от каменна стена.

Виж на картата

Музей на солта

Единственият по рода си музей в Източна Европа, посветен на производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода, гр. Поморие

Виж на картата

Резерват Тауклиман

Природният резерват Тауклиман е типично свлачище с дължина около 4 км, оформено между ръба на Добруджанското плато и морския бряг.

Базилика "Света София" - гр. София

Раннохристиянската базилика "Света София" е действащ православен храм в центъра на град София. Църквата е построена вероятно в началото на VIв. върху останките от раннохристиянски гробници от II - IVв. и руините на две по-ранни църкви от IV-Vв. Разположена е сред некропола на антична Сердика.

Виж на картата

Средновековна крепост "Моняк"

Крепост "Моняк" е една от най-големите и високо разположени крепости в Родопите край село Широко поле, област Кърджали

Виж на картата

Вакарелски манастир "Св. Петка"

Вакарелският манастир "Света Петка" е основан през ХХ в., а сега е периодично действащ. Функционирал е като женски манастир.

Виж на картата

Пещера "Утробата"

Уникален храм от времето на траките край село Ненково, област Кърджали

Виж на картата

Скален комплекс "Глухите камъни"

Мегалитният комплекс Глухите камъни е едно от най-големите тракийски светилища от пр.н.е., чиято сила продължава да действа и днес на всеки, който го посети.

Виж на картата

Крепост Кривус

Средновековна крепост, разположена върху живописна скала над река Арда край село Башево, област Кърджали

Виж на картата

Лъджански манастир "Св. св. Константин и Елена"

Лъджанският или Ивайловградският манастир "Св. св. Константин и Елена" е разположен близо до ивайловградския квартал Лъджа

Виж на картата

Раковишки манастир "Св. Троица"

Раковишкият манастир “Св. Троица” е основан през X-XI век и през периода на Средновековието е важен книжовен и духовен център в Бдинската област.

Виж на картата