Узана - географският център на България

Българските забележителности
Местонахождение:  област Габрово
Виж на картата

Казват, че “Домът е там, където е сърцето”. Сърцето на много хора – българи и чужденци - принадлежи на една мечта, през лятото огряна жарко, а през зимата потънала в пухкав бял сняг – Узана - сърцето на Балкана.

Местността Узана се намира на територията на община Габрово, на прехода между високия и суров Централен Балкан, по меката и заоблена Източна Стара планина. И още по-точно - подножието на връх Исполин (1524 м) (старото му име е връх Коруджа), в западната част на Шипченския дял на Средна Стара планина, в самото сърце на България.

Узана е разположена на стратегическо място в Географския център на България, и сякаш, както и Рим, всички пътища водят до нея. Местността е популярна с множеството възможности, които предлага за летен отдих и излети през почивните дни, съчетани с разходки, събиране на гъби, горски плодове и лековити билки. Поляната е обгърната от вековни букови гори, прорязани от множество еко пътеки и стари друмища, изпълнени с пещери и чуден свят от растения и животни.

Най-близкият изходен пункт към високопланинската поляна е град Габрово, който се намира само на 22 км по асфалтов път. От 2009 г. местността е със статут на курортен комплекс. Тук се намира Географският център на България, който е измерен през 1991 г. Същата година е поставен знак, който отбелязва средата на територията на страната ни и представлява стилизирана форма на пирамида, оцветена в цветовете на националния трибагреник. От 2008 г. обектът е включен в Националното туристическо движение „100 национални туристически обекта" под № 19, заедно с Архитектурно-етнографски комплекс "Етър", Национален музей на образованието и музей "Дом на хумора и сатирата" в град Габрово. Близостта с града дава възможност за посещението и на други културно-исторически обекти освен посочените - Соколският манастир, Архитектурно-исторически резерват "Боженци".

Местността традиционно се свързва с възможностите за почивка и отдих сред природата. Тя е най-широката билна поляна в Стара планина и е обградена отвсякъде с вековни букови гори. Надморската ѝ височина варира от 1220 до 1350 м, като най-високата точка е връх Марков стол (1352 м). Местността е изходна точка за територията на два парка: на запад - Национален парк „Централен Балкан " и на изток - Природен парк „Българка". Местността и регионът са подходящи за скално катерене и спелеология, пешеходни преходи, маунтинбайк.

Узана е популярен зимен курорт. В местността има осем писти, като най-голямата е с дължина 1300 м. Всички писти са съоръжени с влекове (два са тип "паничков", останалите - със захват). Заснежената поляна е добро поле за кайт-бординг.

В курортния комплекс функционират следните средства за подслон и места за настаняване:

  • хижите "Узана", "Горски дом", туристическа спалня "Фаворит"
  • хотел "Прима S", къща за гости "Хлебна", хотел "Импулс", хотел "Географски център", хостел "Партизанска песен", почивен дом "Еделвайс"

Природата в местността и региона е с висока степен на съхраненост, като се среща рядка флора и фауна, защитена в Червената книга. Местността е включена в рамките на Европейската и Национална екологични мрежи Натура 2000.

Разнообразният релеф, почвено-климатичните условия и голямата денивелация (1100 м) обуславят голямото биологично разнообразие на територията на Природен Парк Българка и местността Узана. Те са хабитат на над 400 вида растения, като от официално признатите в българската фармакопея лекарствени растения тук се срещат около 70% от тях.

От дървесните видове основно са разпространени букът – 68 %, различните видове дъб: обикновен, воден и келяв габър, акация, липа, ясен, явор, бряст, офика.

От иглолистните се срещат: бял и черен бор, смърч, бяла мура, ела, европейска лиственица, които в по-голяма си част са изкуствено създадени насъждения.

Природен Парк Българка и Узана са удобни местообитания за голям брой представители на гръбначната и безгръбначната фауна. Често срещаните представители на дребните бозайници са: таралеж, заек, лалугер, горски и обикновен сънливец, жълтогърла горска мишка, сляпо куче, горска и снежна полевка. Едрите бозайници са представени от: вълк, мечка, дива свиня, благороден елен и сърна.

Узана привлича хората с чистия планински въздух, тишината и великолепната природа. През местността преминава международният туристически маршрут Е-3, свързващ Адриатическо с Черно море, който на територията на България е известен като туристически маршрут „Ком - Емине“. На запад той продължава към хижа „Мазалат“ и масива Триглав (2276 м), а на изток - към прохода Шипка и връх Хаджи Димитър (преди - връх Бузлуджа).

Източник: http://bg.wikipedia.org

Снимки: www.uzana-tourism



Градска градина "Алжир"

Градска градина "Алжир" се намира в кв. "Банишора" от двете страни на бул. Христо Ботев, между ул. "Софроний Врачански" и ул. "Братя Миладинови".

Виж на картата

яз. Жребчево

Язовир Жребчево е четвъртият по големина язовир в България, разположен в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец, от община Нова Загора.

Виж на картата

Патриаршески манастир "Света Троица"

На 6 км северно от гр. Велико Търново се намира манастирът известен още като Асенов и Шишманов. Възникнал е през XI в., около 1070 г. Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради.

Биосферен резерват Чупрене

Резерватът е един от най-големите биосферни резервати в България, създаден през 1973 година, за да се запазят най-северните иглолистни гори на България. През 1977 година е включен в списъка на биосферните резервати по програма "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.

Виж на картата

Водопад "Сини вир"

"Сини вир" е името на малък водопад, намиращ се на Медвенската река в близост до с. Медвен.

Виж на картата

Залив и резерват Болата

Болата е малък, красив залив и резерват на българското Черноморие. Намира се от северната страна на нос Калиакра, на около 6 км югоизточно от с. Българево, около 13 км от гр. Каварна в къщата посока, и приблизително на 74 км североизточно от гр. Варна.

Виж на картата

Пещера Водните дупки

Пещерата Водните дупки се намира в община Априлци, в пределите на Национален парк "Централен Балкан", на северния склон на масива на връх Ботев.

Виж на картата

Алботински скален манастир

А̀лботинският манастир е недействащ средновековен скален манастир, част от Видинска епархия.

Виж на картата

Червеница - геоложкият феномен над с.Кунино

Природният феномен Червеница е монолитен скален блок, издигащ се на повече от 150 м над речната тераса на р. Искър при с. Кунино. Разположен е на около 46 км източно от гр. Враца и приблизително 120 км североизточно от гр. София.

Виж на картата

Лопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"

Лопушанският манастир е разположен в Стара планина, в долината на река Дългоделска Огоста. Той е действащ и се състои от църква, жилищни и стопански сгради и белокаменна чешма, обградени от каменна стена.

Виж на картата

Музей на солта

Единственият по рода си музей в Източна Европа, посветен на производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода, гр. Поморие

Виж на картата

Резерват Тауклиман

Природният резерват Тауклиман е типично свлачище с дължина около 4 км, оформено между ръба на Добруджанското плато и морския бряг.

Базилика "Света София" - гр. София

Раннохристиянската базилика "Света София" е действащ православен храм в центъра на град София. Църквата е построена вероятно в началото на VIв. върху останките от раннохристиянски гробници от II - IVв. и руините на две по-ранни църкви от IV-Vв. Разположена е сред некропола на антична Сердика.

Виж на картата

Средновековна крепост "Моняк"

Крепост "Моняк" е една от най-големите и високо разположени крепости в Родопите край село Широко поле, област Кърджали

Виж на картата

Вакарелски манастир "Св. Петка"

Вакарелският манастир "Света Петка" е основан през ХХ в., а сега е периодично действащ. Функционирал е като женски манастир.

Виж на картата

Пещера "Утробата"

Уникален храм от времето на траките край село Ненково, област Кърджали

Виж на картата

Скален комплекс "Глухите камъни"

Мегалитният комплекс Глухите камъни е едно от най-големите тракийски светилища от пр.н.е., чиято сила продължава да действа и днес на всеки, който го посети.

Виж на картата

Крепост Кривус

Средновековна крепост, разположена върху живописна скала над река Арда край село Башево, област Кърджали

Виж на картата

Лъджански манастир "Св. св. Константин и Елена"

Лъджанският или Ивайловградският манастир "Св. св. Константин и Елена" е разположен близо до ивайловградския квартал Лъджа

Виж на картата

Раковишки манастир "Св. Троица"

Раковишкият манастир “Св. Троица” е основан през X-XI век и през периода на Средновековието е важен книжовен и духовен център в Бдинската област.

Виж на картата