Крушунски водопади

Българските забележителности
Местонахождение:  област Ловеч, с. Крушуна

Крушунските водопади (Маарата) са най-голямата в страната водна травертинова каскада с много прагове, басейни, богати растителни и животински видове.  


Разположени са в северния край на Деветашкото плато, в землището на село Крушуна, област Ловеч, 34 км източно от град Ловеч, 194 км североизточно от столицата София и 299 км западно от град Варна.

Каскадата извира от Крушунската пещера, известна със своите езера и пещерни образувания, и представлява система от басейни и мънички езерца, преграждащи ги прагове и разделящи се водни струи. Водопадът е признат за най-високата варовикова водна каскада в страната.

Главната каскада се спуска от височина 20 м и се разделя. Водните пръски ще ви освежат ако решите да посетите региона в летните горещини и ще се почувствате като част от природата. Гъст мъх покрива скалите, изсечени и оформени от водата. Местността е зелена, влажна и прохладна – идеалното място за бягство от градски горещини.

Водопадите се ползват със статут на защитена природна забележителност от 1995 г., с цел опазването на уникалните образувания в местността. Преди да се изгради екопътека, тази природна забележителност е била трудно достъпна и е било невъзможно да се достигне до изворчето, скрито в пещерата.

Пътеката представлява система от мостове и стъпала и позволява да се разгледа цялата местност. Преходът от селото до каскадата трае около час и половина, като туристите имат възможност да наемат и планински водач, който да помогне и да обърне внимание на по-интересните забележителности.
По време на разходката ще забележите и табелка, гласяща „Крушунска скална обител на монаси отшелници (исхиасти) XIII –XIV в”. Исхиастите били отшелници, които се заселвали в отдалечени и изолирани местности и се отдавали на безмълвие и молитва.

В местност Маарата се намира също "Бонинска пещера" с най-дългото подземно езеро в България.

В района може да посетите и "Деветашката пещера". Разположена е на десния бряг на река Осъм и впечатлява с огромните си размери. Входът й, който е широк 35 м и висок 30 м, води към просторна зала с площ 2400 кв. м. Тя е пещерата, с най-голямото фоайе в Европа.

На 4 км от село Крушуна се намира и пропастта "Вранница". За да стигнете до нея, трябва да тръгнете по пътя към село Кърпачево. До дъното на пропастта може да се стигне по система от стъпала.

Няколко къщи за гости предлагат настаняване в село Крушуна. Можете да се възползвате и от услугите на крушунските гостилници и механи, където ще опитате местни деликатеси и десерти от биволско кисело мляко с мед и орехи.

Източник : http://www.maarata.com  http://www.bulgariainside.com
Снимки: Мирела 



Градска градина "Алжир"

Градска градина "Алжир" се намира в кв. "Банишора" от двете страни на бул. Христо Ботев, между ул. "Софроний Врачански" и ул. "Братя Миладинови".

Виж на картата

яз. Жребчево

Язовир Жребчево е четвъртият по големина язовир в България, разположен в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец, от община Нова Загора.

Виж на картата

Патриаршески манастир "Света Троица"

На 6 км северно от гр. Велико Търново се намира манастирът известен още като Асенов и Шишманов. Възникнал е през XI в., около 1070 г. Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради.

Биосферен резерват Чупрене

Резерватът е един от най-големите биосферни резервати в България, създаден през 1973 година, за да се запазят най-северните иглолистни гори на България. През 1977 година е включен в списъка на биосферните резервати по програма "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.

Виж на картата

Водопад "Сини вир"

"Сини вир" е името на малък водопад, намиращ се на Медвенската река в близост до с. Медвен.

Виж на картата

Залив и резерват Болата

Болата е малък, красив залив и резерват на българското Черноморие. Намира се от северната страна на нос Калиакра, на около 6 км югоизточно от с. Българево, около 13 км от гр. Каварна в къщата посока, и приблизително на 74 км североизточно от гр. Варна.

Виж на картата

Пещера Водните дупки

Пещерата Водните дупки се намира в община Априлци, в пределите на Национален парк "Централен Балкан", на северния склон на масива на връх Ботев.

Виж на картата

Алботински скален манастир

А̀лботинският манастир е недействащ средновековен скален манастир, част от Видинска епархия.

Виж на картата

Узана - географският център на България

Узана - сърцето на Балкана. В своята прегръдка планината е съхранила това необикновено място, където можете пълноценно да се заредите със сила и с часове да се любувате на нейното величие и красота. Далеч от шума и суетата тук ще намерите щедро изобилие от багри, спокойствие и мир, ще зарадвате сърцето си с мелодията на птичите песни, с горския дъх и шепота на диви треви…

Червеница - геоложкият феномен над с.Кунино

Природният феномен Червеница е монолитен скален блок, издигащ се на повече от 150 м над речната тераса на р. Искър при с. Кунино. Разположен е на около 46 км източно от гр. Враца и приблизително 120 км североизточно от гр. София.

Виж на картата

Музей на солта

Единственият по рода си музей в Източна Европа, посветен на производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода, гр. Поморие

Виж на картата

Лопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"

Лопушанският манастир е разположен в Стара планина, в долината на река Дългоделска Огоста. Той е действащ и се състои от църква, жилищни и стопански сгради и белокаменна чешма, обградени от каменна стена.

Виж на картата

Резерват Тауклиман

Природният резерват Тауклиман е типично свлачище с дължина около 4 км, оформено между ръба на Добруджанското плато и морския бряг.

Базилика "Света София" - гр. София

Раннохристиянската базилика "Света София" е действащ православен храм в центъра на град София. Църквата е построена вероятно в началото на VIв. върху останките от раннохристиянски гробници от II - IVв. и руините на две по-ранни църкви от IV-Vв. Разположена е сред некропола на антична Сердика.

Виж на картата

Средновековна крепост "Моняк"

Крепост "Моняк" е една от най-големите и високо разположени крепости в Родопите край село Широко поле, област Кърджали

Виж на картата

Вакарелски манастир "Св. Петка"

Вакарелският манастир "Света Петка" е основан през ХХ в., а сега е периодично действащ. Функционирал е като женски манастир.

Виж на картата

Пещера "Утробата"

Уникален храм от времето на траките край село Ненково, област Кърджали

Виж на картата

Скален комплекс "Глухите камъни"

Мегалитният комплекс Глухите камъни е едно от най-големите тракийски светилища от пр.н.е., чиято сила продължава да действа и днес на всеки, който го посети.

Виж на картата

Крепост Кривус

Средновековна крепост, разположена върху живописна скала над река Арда край село Башево, област Кърджали

Виж на картата

Лъджански манастир "Св. св. Константин и Елена"

Лъджанският или Ивайловградският манастир "Св. св. Константин и Елена" е разположен близо до ивайловградския квартал Лъджа

Виж на картата