Колко струва хубавата гледка

Цени и анализи
Петнадесет минути пеша до парка. Толкова трябва да е разстоянието от всяко градско жилище до близката зеленина според изискванията на Световната здравна организация. За повечето от жителите на столицата обаче паркът е на 30 минути с автобус, на детската площадка под балкона обикновено има нова кооперация, а гледката, заради която са избрали точно този апартамент, е сменена с нещо друго. Дефицитът превърна зеленината в лукс, а от една година насам тенденцията се обръща - след застрояването на обществените зелени пространства идва ред на частните инвестиции в паркове и градинки. Според инвеститорите благоустройството е задължителна част от проекта (особено на фона на все по-масовото предлагане на нови жилищни площи) и все по-малко ще се отразява на крайната цена на строителния продукт. Засега обаче за това плаща купувачът.

Частните озеленителски акции засега вървят по линия на изграждането на затворените комплекси, чиято цел е да осигурят по-спокойна и удобна среда на обитаване. Около една трета от купувачите са изморени от живота в шумните и претъпкани централни части и търсят спокойствие и сигурност, но главният проблем на крайните райони, където се изграждат повечето миникомплекси, е липсата на инфраструктура, обяснява Весела Барбукова, управляващ съдружник в строително-инвестиционна компания “Аспекти”. За нея зеленината е елемент от общата среда на обитаване, която (заедно с местоположението) остава водещият фактор при цената на имота. Около 20% от жилищата, които се предлагат в момента на пазара, са в подобна среда, като заедно с договора за продажба купувачите подписват и такъв за управление на имота. Таксата включва цялостното поддържане на околните пространства и охраната на имотите и е около 5-6 евро/кв.м (или около 500 евро годишно за жилище от 100 кв.м).

Цената на имотите близо до парк или в паркова среда е с около 30-40% по-висока от средната за района, обяснява Светослава Георгиева, регионален мениджър за София в “Адрес недвижими имоти”. По данни на агенцията в столицата най-търсени и скъпи са имотите около Южния парк, частта до алея „Лозенец“ в „Лозенец“, „Изток“ и „Изгрев“, както и на жилищата около Западния парк. Ако в „Лозенец“ и „Изгрев“ например средната цена, на която се продава новото строителство в момента, е 900 евро/кв.м, то имотите с гледка към парка вървят на цени от около 1500 евро/кв.м, посочва Георгиева.

При средна продажна цена на новото строителство от 600 евро/кв.м в Бургас имотите близо до парка се продават за 700-720 евро, а тези непосредствено до Морската градина достигат 800 евро, посочиха от „Инфомакс“. В следващите няколко години се очаква градът да се развива към кварталите „Сарафово“ и „Крайморие“, където има интерес за изграждането на миникомплекси с по-рехаво застрояване. В повечето селища около Равда, Созопол, Св. Влас и Поморие се предвижда около 30% застрояване, а две трети от терена се озеленява, посочват от агенцията. Естествено не така стоят нещата в Слънчев бряг, но затова пък Несебър компенсира с ударно “строителство” на зелени площи в последните години (за последните четири години общината е изградила 43 паркови площи върху 67 дка в Несебър и близо 8 дка в Равда и Св. Влас). Повечето варненци обаче не са готови да платят повече нито за гледката, нито за поддържането на градинка около дома си. Сериозна разлика на цените на имотите има само за жилищата в Морската градина, които се продават за 950 - 1300 евро/кв.м, при средни цени на новите апартаменти в центъра 700 - 950 евро/кв.м. Недостатъчният интерес от страна на купувачите не стимулира особено строителите да включват сериозни суми за благоустройство в проекта, коментира Калоян Балинов от агенция “Форос”. В Пловдив зеленината също не влияе пряко върху цените на имотите, защото за повечето терени се разрешава 50% застрояване, обясни управителят на фирма “Язов” Мирослав Язов. На различен етап на изпълнение са няколко проекта за затворени комплекси, които се продават на цени от 500 до 550 евро/кв.м.
Източник: в-к Капитал
(30.03.2006)