С 28 на сто са поскъпнали имотите през 2005 година

Цени и анализи
С 28,3 на сто са нараснали цените на имотите през 2005 година, сочат данните от индекса REMI (Real Estate Market Index), който се поддържа от Национално сдружение "Недвижими имоти".
Индексът отразява движението на цените на трите основни сегмента на пазара на недвижима собственост - жилища, бизнес имоти и земя, а стойностите му се обновяват на всяка тримесечие. През януари тази година той е достигнал 196,10 пункта при 152,80 пункта в началото на 2005 г. Процентната стойност отразява ръста на цените през годината при съпоставка между изходното и последното ниво, достигнато от индекса.
Нарастването на индекса през изминалата година се дължеше основно на покачването на цените на добрите парцели за строителство. На места в страната - например в София, по Черноморието, в някои планински курорти, хубавите земи в регулация поскъпнаха дори с около 40%, обясни председателят на Национално сдружение "Недвижими имоти" Орлин Владиков. По негови данни най-отчетлив ръст в София са отбелязали цените на терените край големите булеварди, като "Цариградско шосе", "България", "Тодор Александров" и отчасти по бул. "Европа". Рекордьори по поскъпване са отделни парцели в регулация в ски-курортите, като Банско и Пампорово, чиито цени са се покачили близо два пъти през последната година. Другите два вида имоти, допринесли в най-голяма степен за покачването на цените, са луксозните жилища и качествените офиси, изградени на комуникативни места в централните райони на София, посочи Орлин Владиков.
Подобни данни покачва и анализът на земеделското министерство за пазара на земя през 2005 г. Според него земите с възможност за промяна на предназначението и строителство са поскъпнали около 4 пъти, а нивите - с около 25%, като средната цена на декар е стигнала 169 лв. Спрямо 2004 г. броят на сделките със земя е нараснал с около 20% и е достигнал 66 345. Това от своя страна се отразява на тежестта на пазара на земя при изчисляването на индекса REMI.  Движението на цените тази година до голяма степен ще зависи от решението за приемането ни в ЕС, което се очаква през май. Ако ЕС ни каже "да", това ще доведе до повишен интерес на чужденци към покупка на жилища у нас и ще покачи цените на по-скъпите и качествени имоти, обясни Страхил Иванов. В противен случай се очаква да се запази миналогодишният ръст на цените от 12-15%.
Орлин Владиков също не очаква по-сериозно поскъпване на масовите жилища в София. Според него цените им ще се задържат в рамките на 500-600 евро/кв. м, а предлагането за първи път тази година ще изпревари няколко пъти търсенето. Очаквам и банките да извадят на пазара доста ипотекирани имоти, прогнозира шефът на НСНИ.
Той припомни, че през последната година на пазара на имоти се е наложило ясно сегментиране и цените на различните видове имоти се покачват с различни темпове. Докато преди парцелите например поскъпваха със сходни нива без оглед къде се намират, какво има в близост до тях, какви са параметрите им на застрояване, сега сериозно се покачват цените само на добрите терени. По същия начин стоят нещата на жилищния пазар - очаквам поскъпване основно в луксозния сегмент, прогнозира председателят на НСНИ.
Индексът REMI е вторият национален икономически индекс след SOFIX и бе въведен през септември 2002 г.Източник: в-к Капитал
(07.03.2006)