Влагаме 4,1 млрд. лв. за топлоизолация на жилищата

Строителство
4,1 милиарда лева трябва да бъдат инвестирани за обновяването на 684 683 жилища в периода 2020 година, предвижда стратегията за финансиране на изолацията на сгради за подобряване на енергийната им ефективност, съобщи главния експерт от Агенцията за енергийна ефективност Валентин Димитров.
    С предимство в програмата ще бъдат включвани панелните постройки. При тях изолациите са най-слаби и жилищата в панелните блокове харчат много повече енергия заради лошите уплътнения и старите дограми. 362 792 панелни сгради ще бъдат включени в програмата за саниране. Данните на националната статиска показват, че близо 2 милиона българи живеят в панелни апартаменти. 96 на сто от панелните апартаменти са частна собственост. Общата жилищна площ на панелните апартаменти в България е 50 млн. кв. м.
    В програмата за саниране на жилищата до 2020 година ще бъдат включени и 152 686 стоманобетонни и 169 205 масивни сгради, обясни Димитров.
    Държавата ще плаща 20 на сто от цената на проектите за саниране. Останалите пари трябва да бъдат осигурени от собствениците на апартаменти в блоковете. Те трябва да си регистрират фирма, която да представлява етажната собственост. Регистрираното от собствениците дружество ще получи и държавната субсидия за санирането на сградата.
    Хората ще могат да си върнат вложените средства за изолация на апартаментите си за няколко години, заяви Димитров. След ремонта разходите за енергия на санираните жилища ще намалеят с 35 - 40 процента. Освен това собствениците на ремонтираните апартаменти ще бъдат освободени за определен срок от плащането на данък имоти.
    В момента сградният сектор потребява около 40 на сто от общо произведената в страната енергия. По-малко енергия харчат транспортният и промишленият сектор, сочат проучванията на статистиката.
в-к Новинар, 04.11.2005
(15.11.2005)