ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА В БЪЛГАРИЯ

Държава:

БЪЛГАРИЯ ГЕРМАНИЯ ГЪРЦИЯ

Селища:

ИНФО ПАКЕТ
Полезна информация за населеното място. Общини, училища, детски градини, болници, РПУ, магазини, доставчици на услуги и др.

с. Върбово

Вижте къде се намира на картата Имоти в област Видин - с. Върбово

Върбово е село в Северозападна България, община Чупрене, Област Видин.

Отстои на 4 км северозападно от с. Чупрене, на 15 км югозападно от гр. Белоградчик, на 65 км в същата посока от областния град Видин и на 156 км северозападно от гр. София.

Селото е разположено в живописен планински район. Околността е залесена предимно с букови и иглолистни гори, а климатът е типичен за планинските райони — топли дни и прохладни нощи. Средната надморска височина достига 499 м.

Населението на Върбово наброява около 100 души.

Селото не предлага образователни и медицински услуги. В най-близкото село Чупрене има общопрактикуващ стоматолог и лекар, основно училище и детска градина.

Върбово е електрифицирано и водоснабдено. Има частично асфалтирани улици, улично осветление, покритие на мобилните оператори и автобусен транспорт до общинския център и околните села.

Туризъм и забележителности:

В селото се намира най-старата, запазена църква на Балканския полуостров. Тя е реставрирана  и са възстановени всички стенописи.

На територията на селото има два язовира – единият е в планината, а другият е по пътя за с. Чупрене.
 
Паметник на загиналите в Белоградчишкото въстание.

В околността на селото все още има запазени цели участъци от римски пътища.

От селото тръгват две екопътеки, които водят до красивите местности "Лъга" и "Под венеца" в полите на Стара планина.

Всяка година на 24 май се организира събор. Във Върбово се организира и празник "Да се завърнеш в бащината къща!". Той има за цел да събере всички стари познати след дълго отсъствие от родния край.

В района на селото се събират ловни дружинки по време на ловния сезон.

Върбово е в непосредствена близост до биосферен резерват Чупрене. Той е създаден през 1973 година, за да се запазят най-северните иглолистни гори на България. През 1977 година е включен в списъка на биосферните резервати по програма "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.
   
Източници: http://bg.wikipedia.org, http://svetimesta.com, Мирела
Снимки: http://svetimesta.com, http://bg.wikipedia.org

Ако имате още информация за района, моля подайте я тук: