След придобиване на имот в България чуждестранни граждани, трябва да се регистрират чрез БУЛСТАТ код

Знаете ли, че ...

Съгласно Чл. 3, ал.10 от Закона за регистър БУЛСТАТ / ЗРБ / всяко физическо лице, което не притежава ЕГН или ЛНЧ / личен номер на чужденец / и притежава недвижимо имущество в страната трябва да се впише в регистър БУЛСТАТ към Агенцията по вписвания, където съгласно Чл. 7, ал.2, се вписват: код по БУЛСТАТ, дата на раждане, лични имена, основание за вписване, адрес за кореспонденция, телефон, имейл адрес.
 Съгласно Чл.12, ал.2 от ЗРБ задължението възниква в  7 дневен срок от закупуването на имота. Лицата трябва да подадат заявление по образец, като си носят копие от паспорт и копие от документа за собственост в Агенцията по вписвания. Всяка промяна в тези обстоятелства също се отразява в 7 дневен срок с ново заявление.
 Всяко чуждестранно физическо лице подава отделно заявление и може да има, съгласно Чл. 13 от ЗРБ само една регистрация, независимо от различните основания за вписване.
 Службата по вписвания поддържа досие за всяко вписано лице, а съгласно Чл. 18, ал.3 от същия закон тези лица могат, само ако пожелаят, издаването на карта за идентификация.
 Регистрацията се прекратява служебно при смърт на лицето, но регистър БУЛСТАТ съхранява архив, в срок от 10 години, след това информацията се прехвърля в държавен архив.
 За всички чуждестранни граждани важи и Чл. 14 от Закона за местните данъци и такси  / ЗМДТ/, съгласно който собственикът трябва да уведоми общината за придобиването на недвижим имот, писмено в 2 - месечен срок и да подаде данъчна декларация за облагане с годишен данък върху недвижимите имоти.



Ние много държим на Вашето мнение за нашата работа!

Тук можете да видите впечатленията на нашите клиенти от предоставената им услуга. Отзиви, похвали и препоръки. Усмихнати лица, много раздадени подаръци!

МИРЕЛА предлага партньорство

МИРЕЛА предлага партньорство на Агенции за недвижими имоти от провинцията на страната с утвърдени позиции в района си на дейност.