Каранвърбовски манастир "Св. Марина"

Българските забележителности
Местонахождение:  област Русе, с. Каран върбовка

Каранвърбовският манастир "Св. Марина" се намира на 3 км южно от село Каран Върбовка, община Две могили, област Русе. Отстои на 20 км югоизточно от град Две могили, на 54 км южно от областния град Русе и приблизително на 299 км североизточно от столицата София.

Според изследователи Каранвърбовският манастир ''Св. Великомъченица Марина'' е основан през Второто българско царство и съществува до падането на България под османско владичество, когато бил напълно разрушен. Съществуването на манастира условно се дели на три периода.

Първият манастир е бил основан по време на Второто българско царство, когато почитането на Св. Марина от българския народ се засилва. Манастирът се е издигал сред гориста местност, обрасла с гъста горска растителност. Според предания, килиите на 49 монаха са били разположени около църквата. Храмът е бил богато украсен с каменни корнизи и дърворезби от орех, а неговите стени – със злато и многоцветни фирзове. След падането на България под турско владичество манастирът е опожарен, а неговите имоти са наследени от турски управници. 

ЛЕГЕНДАТА

Според легендата, възраждането му се дължи на сляпо турско момченце, което се измило с вода, извираща от мястото на разрушения манастир, и прогледнало. Това се случило на 17-ти юли, деня в който се почита паметта на света Марина. В знак на благодарност, турчинът, баща на детето и собственик на нивата, в която се намирал чудотворният извор, подарил нивата на християните. На мястото е изградена малка църква, която слага началото на втория манастир “Св. Марина”. 

Третият манастир води началото си от 1890г., когато италиански майстори съграждат църквата. През 1890 г. аязмото – изворът, който се намира в средата на сегашната църква – е бил оформен като кладенец, ограден с желязен парапет. През 1984г. водата от аязмото е изведена навън в манастирския двор и с електрическа помпа е насочена към четири чучура за улеснение на поклонниците, които идват да си налеят от чудотворната вода. Тогава и изворът е бил оформен като осмоъгълник и е остъклен.

Според различни сведения, водата от аязмото е помогнала за излекуването на слепи, неми хора, бъбречни проблеми и др.

През 1940г. са построени манастирската кухня, трапезария, склад, мазе и баня, а от 1965г. манастирът има статут на девически. До 2011 г манастирът се обитава от четири възрастни монахини, като игуменката носи името на Св. Марина. След това манастирът е преобразуван в мъжки. Храмовият празник е на 17-ти юли.

ТРАНСПОРТ И НАСТАНЯВАНЕ

До село Каран Върбовка се стига по асфалтов път с автомобил или автобус /от град Русе/, а самият манастир може да бъде достигнат от селото по асфалтиран път, следващ течението на река Черни лом, като разстоянието е 3 километра.

В манастира не се предлага храна, но малки групи хора могат да пренощуват тук. В момента се строи и нова жилищна сграда за гости. На разположение на туристите са няколко къщи за гости в град Две могили, както и къща за гости в село Пепелина /14 км в посока северозапад/.

Източници: http://www.bulgarianmonastery.comhttp://www.galeriatour.com/http://www.bulgariamonasteries.com 
Снимки: http://www.bulgarianmonastery.com



Градска градина "Алжир"

Градска градина "Алжир" се намира в кв. "Банишора" от двете страни на бул. Христо Ботев, между ул. "Софроний Врачански" и ул. "Братя Миладинови".

Виж на картата

яз. Жребчево

Язовир Жребчево е четвъртият по големина язовир в България, разположен в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец, от община Нова Загора.

Виж на картата

Патриаршески манастир "Света Троица"

На 6 км северно от гр. Велико Търново се намира манастирът известен още като Асенов и Шишманов. Възникнал е през XI в., около 1070 г. Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради.

Биосферен резерват Чупрене

Резерватът е един от най-големите биосферни резервати в България, създаден през 1973 година, за да се запазят най-северните иглолистни гори на България. През 1977 година е включен в списъка на биосферните резервати по програма "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.

Виж на картата

Водопад "Сини вир"

"Сини вир" е името на малък водопад, намиращ се на Медвенската река в близост до с. Медвен.

Виж на картата

Залив и резерват Болата

Болата е малък, красив залив и резерват на българското Черноморие. Намира се от северната страна на нос Калиакра, на около 6 км югоизточно от с. Българево, около 13 км от гр. Каварна в къщата посока, и приблизително на 74 км североизточно от гр. Варна.

Виж на картата

Пещера Водните дупки

Пещерата Водните дупки се намира в община Априлци, в пределите на Национален парк "Централен Балкан", на северния склон на масива на връх Ботев.

Виж на картата

Алботински скален манастир

А̀лботинският манастир е недействащ средновековен скален манастир, част от Видинска епархия.

Виж на картата

Узана - географският център на България

Узана - сърцето на Балкана. В своята прегръдка планината е съхранила това необикновено място, където можете пълноценно да се заредите със сила и с часове да се любувате на нейното величие и красота. Далеч от шума и суетата тук ще намерите щедро изобилие от багри, спокойствие и мир, ще зарадвате сърцето си с мелодията на птичите песни, с горския дъх и шепота на диви треви…

Червеница - геоложкият феномен над с.Кунино

Природният феномен Червеница е монолитен скален блок, издигащ се на повече от 150 м над речната тераса на р. Искър при с. Кунино. Разположен е на около 46 км източно от гр. Враца и приблизително 120 км североизточно от гр. София.

Виж на картата

Музей на солта

Единственият по рода си музей в Източна Европа, посветен на производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода, гр. Поморие

Виж на картата

Лопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"

Лопушанският манастир е разположен в Стара планина, в долината на река Дългоделска Огоста. Той е действащ и се състои от църква, жилищни и стопански сгради и белокаменна чешма, обградени от каменна стена.

Виж на картата

Резерват Тауклиман

Природният резерват Тауклиман е типично свлачище с дължина около 4 км, оформено между ръба на Добруджанското плато и морския бряг.

Базилика "Света София" - гр. София

Раннохристиянската базилика "Света София" е действащ православен храм в центъра на град София. Църквата е построена вероятно в началото на VIв. върху останките от раннохристиянски гробници от II - IVв. и руините на две по-ранни църкви от IV-Vв. Разположена е сред некропола на антична Сердика.

Виж на картата

Средновековна крепост "Моняк"

Крепост "Моняк" е една от най-големите и високо разположени крепости в Родопите край село Широко поле, област Кърджали

Виж на картата

Вакарелски манастир "Св. Петка"

Вакарелският манастир "Света Петка" е основан през ХХ в., а сега е периодично действащ. Функционирал е като женски манастир.

Виж на картата

Пещера "Утробата"

Уникален храм от времето на траките край село Ненково, област Кърджали

Виж на картата

Скален комплекс "Глухите камъни"

Мегалитният комплекс Глухите камъни е едно от най-големите тракийски светилища от пр.н.е., чиято сила продължава да действа и днес на всеки, който го посети.

Виж на картата

Крепост Кривус

Средновековна крепост, разположена върху живописна скала над река Арда край село Башево, област Кърджали

Виж на картата

Лъджански манастир "Св. св. Константин и Елена"

Лъджанският или Ивайловградският манастир "Св. св. Константин и Елена" е разположен близо до ивайловградския квартал Лъджа

Виж на картата