Дуранкулашко езеро

Българските забележителности
Местонахождение:  област Добрич, с. Дуранкулак
Виж на картата

Дуранкулашкото езеро е защитена територия в Североизточна България. Намира се в непосредствена близост до с. Дуранкулак, на около 5 км от границата на България с Румъния, на 15 км северно от град Шабла и на около 530 км североизточно от гр. София.

Представлява крайбрежно езеро тип лиман с площ от 4037 дка. На изток е отделено от морето чрез естествена тясна ивица пясъчни дюни и се свързва с него посредством изкуствен канал. В западната част на езерото са разположени два острова (съответно 20 и 5.3 дка).

Природа

Дуранкулашкото езеро е сред най-добре запазените крайбрежни влажни зони в България, с международно значение за опазването на повече от 260 вида редки и застрашени от изчезване растения и животни. В района се срещат 5 ендемични растения за Балканския полуостров. Находището на Триръбестия камъш е най-представителното за България.

Разположена на миграционния път Via Pontica, влажната зона осигурява благоприятни условия за хранене и почивка на редица видове прелетни птици. Eзерото е убежище на Малкия воден бик, Белооката потапница, Немия лебед, Малкия корморан, Розовия пеликан, Индийското шаварче. В околните ронливи брегове гнезди изключително красивият с многоцветното си оперение Пчелояд. Заедно с Шабленското езеро Дуранкулашкото дава подслон през зимата на Голямата белочела гъска и на 80-90% от световната популация на Червеногушата гъска.

ИСТОРИЯ

На западния бряг на Дуранкулашкото езеро са разкрити землянки от първите земеделци на Добруджа (5100 - 4700 г. пр.Хр.), могилни погребения от протобронзовата епоха (3500 - 3400 г.пр.Хр.) и късноантичен сарматски некропол. Там са разположени и некрополите, оставени от хората, населявали Големия остров в езерото.

Проучените над 12 000 праисторически погребения показват, че западните брегове на Черно море са били люлка на най-древната протоцивилизация на човечеството. На Големия остров в Дуранкулашкото езеро се намира енеолитна селищна могила (4600 - 4200 г. пр.Хр.), която е паметник на културата с национално значение. На южния склон на острова има укрепено селище от късната бронзова и началото на ранножелязната епоха (1300 - 1200 г. пр.Хр.).
На 26 м навътре в скалния масив на острова е изсечен елинистически пещерен храм на богинята Кибела (3 в. пр.Хр.), а върху целия остров е било разположено укрепено прабългарско селище от 9 - 10 в. Част от него е експонирана.

Транспорт

До езерото може да се стигне с кола по международен път Е87. Преди с. Дуранкулак има отбивка за Археологическите разкопки на гoлемия остров. Също така може да се вземе автобус до селото и оттам пеша до езерото.

Настаняване

Може да наемете стая в къщата за гости в Дуранкулак, или в къщата за наблюдение на птици на брега на езерото.
За желаещите да се насладят на спокойствието и прекрасния плаж има 30 бунгала, разположени в малка горичка брега на морето. Всяко бунгало се състои от стая с три легла, собствена баня/тоалетна и малка тераска. Гостите на къмпинга ползват и детска площадка, паркинг, футболно игрище и волейбол на плажа. В къмпинга има още голям ресторант и бар на плажа.

Източници:http://shabla.be, http://bg.wikipedia.org, Мирела
Снимки:http://www.panoramio.com, http://shabla.be, http://infobg.net, интернет.



Градска градина "Алжир"

Градска градина "Алжир" се намира в кв. "Банишора" от двете страни на бул. Христо Ботев, между ул. "Софроний Врачански" и ул. "Братя Миладинови".

Виж на картата

яз. Жребчево

Язовир Жребчево е четвъртият по големина язовир в България, разположен в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец, от община Нова Загора.

Виж на картата

Патриаршески манастир "Света Троица"

На 6 км северно от гр. Велико Търново се намира манастирът известен още като Асенов и Шишманов. Възникнал е през XI в., около 1070 г. Останките от стария манастир се намират на 1 км северно от сегашните манастирски сгради.

Биосферен резерват Чупрене

Резерватът е един от най-големите биосферни резервати в България, създаден през 1973 година, за да се запазят най-северните иглолистни гори на България. През 1977 година е включен в списъка на биосферните резервати по програма "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.

Виж на картата

Водопад "Сини вир"

"Сини вир" е името на малък водопад, намиращ се на Медвенската река в близост до с. Медвен.

Виж на картата

Залив и резерват Болата

Болата е малък, красив залив и резерват на българското Черноморие. Намира се от северната страна на нос Калиакра, на около 6 км югоизточно от с. Българево, около 13 км от гр. Каварна в къщата посока, и приблизително на 74 км североизточно от гр. Варна.

Виж на картата

Пещера Водните дупки

Пещерата Водните дупки се намира в община Априлци, в пределите на Национален парк "Централен Балкан", на северния склон на масива на връх Ботев.

Виж на картата

Алботински скален манастир

А̀лботинският манастир е недействащ средновековен скален манастир, част от Видинска епархия.

Виж на картата

Узана - географският център на България

Узана - сърцето на Балкана. В своята прегръдка планината е съхранила това необикновено място, където можете пълноценно да се заредите със сила и с часове да се любувате на нейното величие и красота. Далеч от шума и суетата тук ще намерите щедро изобилие от багри, спокойствие и мир, ще зарадвате сърцето си с мелодията на птичите песни, с горския дъх и шепота на диви треви…

Червеница - геоложкият феномен над с.Кунино

Природният феномен Червеница е монолитен скален блок, издигащ се на повече от 150 м над речната тераса на р. Искър при с. Кунино. Разположен е на около 46 км източно от гр. Враца и приблизително 120 км североизточно от гр. София.

Виж на картата

Лопушански манастир "Св. Йоан Предтеча"

Лопушанският манастир е разположен в Стара планина, в долината на река Дългоделска Огоста. Той е действащ и се състои от църква, жилищни и стопански сгради и белокаменна чешма, обградени от каменна стена.

Виж на картата

Музей на солта

Единственият по рода си музей в Източна Европа, посветен на производството на сол чрез слънчево изпарение на морската вода, гр. Поморие

Виж на картата

Резерват Тауклиман

Природният резерват Тауклиман е типично свлачище с дължина около 4 км, оформено между ръба на Добруджанското плато и морския бряг.

Базилика "Света София" - гр. София

Раннохристиянската базилика "Света София" е действащ православен храм в центъра на град София. Църквата е построена вероятно в началото на VIв. върху останките от раннохристиянски гробници от II - IVв. и руините на две по-ранни църкви от IV-Vв. Разположена е сред некропола на антична Сердика.

Виж на картата

Средновековна крепост "Моняк"

Крепост "Моняк" е една от най-големите и високо разположени крепости в Родопите край село Широко поле, област Кърджали

Виж на картата

Вакарелски манастир "Св. Петка"

Вакарелският манастир "Света Петка" е основан през ХХ в., а сега е периодично действащ. Функционирал е като женски манастир.

Виж на картата

Пещера "Утробата"

Уникален храм от времето на траките край село Ненково, област Кърджали

Виж на картата

Скален комплекс "Глухите камъни"

Мегалитният комплекс Глухите камъни е едно от най-големите тракийски светилища от пр.н.е., чиято сила продължава да действа и днес на всеки, който го посети.

Виж на картата

Крепост Кривус

Средновековна крепост, разположена върху живописна скала над река Арда край село Башево, област Кърджали

Виж на картата

Лъджански манастир "Св. св. Константин и Елена"

Лъджанският или Ивайловградският манастир "Св. св. Константин и Елена" е разположен близо до ивайловградския квартал Лъджа

Виж на картата