Южна Европа се радва на връщането на туристите

Туризъм

Чужденци дори от нетрадиционни пазари „атакуваха“ курортите на боледуващите южноевропейски страни и насърчиха икономиките им.

„Руснаците идват“, радва се испанският хотелиер Густаво Кабедо. За него това ще спаси тазгодишния сезон. От години не може да се надява на испанските си сънародници. Тъй като в Испания бушува криза, все по-малко и по-малко местни туристи се отбиват в хотела на Кабедо в Тарагона, Коста Дорада, пише в свой анализ Wall Street Journal.

В празнината, оставена от испанците, сега се тълпят рояци с руски и френски туристи. Възпрени от политическите вълнения в Египет, сега те наводняват Испания. Междувременно там и цените започнаха да падат и така да убеждават редица туристи да харчат парите си в най-прекрасното време на годината този път на Иберийския полуостров. Шефът Кабедо може да се радва на 90% запълване на своя хотел на първа линия, който разполага със 156 стаи.

„Притокът на чуждестранните туристи е от жизненоважно значение", отбелязва той. "Да, аз не искам на никого да пожелая зло. Но проблемите в Северна Африка бяха добре дошли за Испания".

И така тази година туристите атакуваха ваканционните курорти на т. нар. "Клуб на пациентите" на еврозоната и по този начин подпомогнаха боледуващите икономики на Южна Европа. От януари все повече и повече чужденци посещават Испания. В същото време те поставиха нов рекорд в това отношение. И Гърция и Португалия си потриват доволно ръцете, наслаждавайки се на този необратим наплив от туристи.

През първата половина на 2013 г. шест процента повече чуждестранни туристи са посетитли южноевропейските страни, отколкото през същия период на миналата година. По този начин регионът превишава средното за света покачване с един процентен пункт, съобщава Световната туристическа организацията към ООН.

В предишното десетилетие Египет и други държави от Северна Африка се развиха като сериозни конкуренти в борбата за търсещи слънце, пясък и културни забележителности туристи, казват анализатори. По онова време тези страни се възползваха от относително стабилната политическа ситуация. И също така бяха изградени безброй нови хотели.

Но междувременно нещата се обърнаха в полза на Северното крайбрежие на Средиземно море. Цените в периферията на еврозоната от известно време са в упадък. В Испания например хотелските тарифи са намалели от 2008 г. насам с около 10%, показва официалната статистика. Същевременно от началото на Арабската пролет през 2011 г. Северна Африка е обзета от вълнения, които не могат да стихнат.

Организаторите на круизни екскурзии вече реагираха на промяната. Вместо, както по-рано бе планирано, да стигат до пристанищата в Египет, сега те по-често хвърлят котви в Гърция. Там през тази и следващата година корабните разходки ще имат шест допълнителни места за спиране. Финландският оператор Finnmatkat вече няма да плава до Египет през настъпващата зима. Повече от 20 000-те туристи, които вече са резервирали пътуване там, вместо това ще пристигнат на Канарските острови или ще бъдат компенсирани с други дестинации.

Въз основа на туристическия бум става ясно как икономическата трансформация подкрепя южните европейски държави в опита им отново да станат конкурентоспособни в международен план. В Гърция реформите на пазара на труда са помогнали за облекчаване на заплащането, на чието перо се падаха около 40 на сто от цените в хотелите. Средствата за работна заплата вече са намалени с една пета. И по този начин хотелските цени са намалели през миналата година средно с осем процента, твърдят източници от индустрията.

Също така и в Португалия, която е особено популярна сред британските туристи, населяващи плажовете в Алгарве, през първата половина на 2013 г. цените на хотели и други услуги падат. Същевременно в рамките на една година разходите на чуждестранните гости за почивка скачат с 8,2 на сто до 3,7 милиарда евро.

Но колкото и склонни на харчене да са туристите по време на почивката си, техните разходи няма да са достатъчни, за да се сложи край на рецесията в южната част на Европа или да се поддържа възстановяване в средносрочен план. „Независимо от това обаче те могат да доведат до това, че рецесията за тази година ще бъде по-умерена от прогнозираното, а връщането към растеж ще се ускори“, казва Сара Балина, партньор в базираната в Мадрид компания за стопански анализи Analistas Financieros Internacionales. „Туризмът е важен фактор за стабилизацията на южните европейски икономики“, казва тя.

Един вид „мирен дивидент“ обаче окрили междувременно и туристическата индустрия в Гърция. Страхът, че страната може изведнъж да се отклони от еврото, намаля през последната година. Намаляха и ожесточените протести срещу строгите мерки за икономии на правителството, които разтърсваха Атина в началото на кризата и плашеха потенциалните туристи.

Карстен Павлиг от повече от тридесет години винаги се връща в Гърция. Но 62-годишният IT разработчик от Дания бе възпрян от екскурзия до страната заради безредиците през последните години. „Тази година обаче отново искахме да пробваме", казва той. Неговият спътник междувременно снима неокласически сгради от 19-ти век, наредени по улиците в туристическия квартал Плака в Атина. „Симптомите на депресия или криза тук не може да бъдат разпознати", казва Павлиг, цитиран от WSJ.

Няколко крачки по-далеч Маргарет Смит скита из магазините за сувенири в подножието на Акропола. 49-годишната агентка по недвижими имоти от американския щат Вирджиния е организирал от десет дни пътуване за себе си и половин дузина приятели. В плана са Крит и след това столицата. "Има ли въобще някой, който не иска да отиде в Гърция?", пита тя. „И, разбира се, ниските цени предлагат допълнителен стимул".

За да примами повече гости в страната, през последните години гръцкото правителство облекчи визовите ограничени за редица страни – дори за традиционния си враг Турция. Ако в началото на годината оптимистите се изказваха с надежда за туристическия бранш, то и очакванията за броя туристи и разходите ѝ са надминати. Последните данни показват, че за цялата година ще бъде регистриран рекорд – 17,5 млн. чуждестранни туристи, които са оставили в страната 11,5 млрд. евро.

И регионалните, както и централното правителство в Испания се опитват по всякакъв начин да подсладят престоя на туристи отвъд традиционните дестинации Великобритания, Германия и Франция. Десетки делегации са били пращани на туристически панаири в Русия, за да рекламират Испания. Очевидно с успех, защото до края на юли тази година е регистриран ръст от 18% от посетителите от северните страни, и с цели 31% от Русия.

От тази вълна бе обхванат и Камрилс. Бившото рибарско селце в Каталуния, с около 30 000 жители, постави рекорд за една нощ. Това се дължи на наплива на чуждестранните туристи от януари, защото испанските посетители рядко се показват тук и се погрижиха за спад на нощувките от двадесет процентни пункта. И докато през 2009 година на плажа и по улиците на града почти не можеше да се забележат руски граждани, през юли руснаците са заели 13 на сто от леглата, информира местната туристическа служба.

Сега предприемачите започнаха да търсят и служители, които да поназнайват руски. Означеният с една Michelin звезда ресторант Can Bosch има рускоезично меню. А и в местната компания за отдаване на велосипеди под наем и в будките за сладолед вече също висят надписи на кирилица.

Източник: http://www.investor.bg/

(09.09.2013)