Чака се до 20% ръст в цените на земята

Пазарът на имоти

Противно на прогнозите за суша и спад в цените на земеделската земя, и 2013 г. може да се нареди сред успешните за пазара. Това показа прогноза на портала niva.bg, представена на форум на investor.bg за пазара на земя и новата селскостопанска политика.
Очакванията на niva.bg са средната цена на земеделските имоти тази година да достигне 650 лв./дка при 544 лв./дка през миналата, което е ръст от близо 20%.

Търсене и предлагане
Според управителя на портала за земеделски земи Антон Андонов интересът към покупка през последните месеци е силен, като на места за един парцел наддават по няколко кандидати. В същото време с покачването на рентите продавачите не бързат да се разделят с имотите си. На базата на статистики от Министерството на земеделието и горите фондове за земя и собствени данни от niva.bg са изчислили, че през последните пет години има ликвиден пазар на земеделска земя с над 1 млн. сделки годишно. В същото време за последните десет години цените са се покачвали средно с 10-15% годишно, а рентите - с 18%. Очакванията са тези темпове да се задържат, още повече покрай ограничените инвестиционни алтернативи.

Очакване
"Всички фактори говорят, че макар и с по-слаби темпове ръстът на пазара на земя ще продължи в дългосрочен план. Дори да има корекции в цените, те ще са временни", коментира и изпълнителният директор на дружеството Real Bulland Валентин Карабашев.
Той обясни, че разчетите на компанията за тази година са правени при средна цена на земеделската земя от 600 лв./дка при 540 лв./дка миналата година, т.е. поскъпване от малко над 11%. Пазарът обаче ще се движи около по-високи нива – 650-700 лв./дка. Валентин Карабашев уточни, че това са осреднени стойности и трябва да се има предвид разликата между цените на малките наследствени парцели и големите концентрирани земеделски имоти, която е около 35%.
Представители на фермерите са по-скептични относно прогнозите за поскъпване на земята, най-вече заради сушата тази година.

"На пазара на зърно последните години имаше силна реколта и високи цени, а това се случва веднъж на 50 години", посочи секретарят на Българската асоциация на фермерите Теодор Иванов. Въпреки това очакванията са и тази година фермерите да останат основните купувачи на земеделска земя, за да подсигурят производството си.

 

Източник: http://www.capital.bg/

(09.05.2013)