Фонд "Зелена система" създават в Пловдив

Екология

altПловдив не се озеленява, а се "залесява" кампанийно с неподходящ видов състав, нарушава се характерът на парковите площи, алармират от Съюза на пловдивските ландшафтни архитекти. Не се изпълняват и предвижданията на общия устройствен план за масирано улично озеленяване по първостепенната улична мрежа, пешеходните зони и велоалеи. Като пример, специалистите посочват реконструираните два големи булеварда в Пловдив - "Източен" и "България", където няма реализирано ново улично озеленяване. Като цяло площите за широко обществено ползване в града на тепетата са намалели драстично през последните две десетилетия. Днес градът разполага с 11.2 кв.м на обитател при 20.1 кв.м на обитател през 1985 г.   

Липсата на перманентна грижа за трите защитени хълма
– Данов, Младежки и на Освободителите, е предпоставка за превръщането им в небезопасно средство за допълнително затопляне на града през летните месеци. Бездействието на общинските структури през изминалите 10-ина години е довело до изсъхването на и без това оскъдната растителност в горната и средната част на хълмовете, оголване на скалите, настаняване на агресивни растителни видове без никаква естетическа и дендрологична стойност, както и допълнителна разруха на архитектурните съоръжения, настилки и алейно осветление. 
Непрофесионален е подходът при поддръжката на парковите площи в града и особено на обявените за паметници на градинско-парковото изкуство Цар-Симеонова градина, Дондукова градина и уникалните платанови насаждения по бул. "Руски" и ул. "Иван Вазов", при чието ново озеленяване и реконструкция се допуска нарушаване на Закона за паметниците на културата.   
Недостатъчни са средствата, които отпуска ежегодно община Пловдив на ОП "Паркове и градини" за опазване и развитие на зелената система. За 2008 г. за поддръжката на 9500 дка зелени площи са разчетени едва  4.7 млн. лв., при необходими 13 млн. лв., изчислиха специалистите.  
Като първа стъпка за планирано изграждане и устойчиво поддържане на зелената система на Пловдив Общинският съвет прие в началото на юни специална наредба. С нейното приемане се въвежда по-строг контрол от страна на общинските органи по отношение на разходването на средствата за поддръжка на озеленените територии, както и мерки за предотвратяване на тяхното "урбанизиране". С новата наредба озеленените площи, които представляват публична общинска собственост, не могат да бъдат продавани, преотстъпвани или използвани не по предназначение. 
Кметът се задължава да организира съставянето и актуализирането на

Публичен регистър на озеленените площи,
съдържащ паспортизация и картотекиране на декоративната растителност, парковите съоръжения и обзавеждане на територията на общината. В тримесечен срок той трябва да внесе в Общинския съвет предложение за създаване на фонд "Зелена система". В него ще постъпват всички средства, които се набират от екотакси и глоби при експлоатиране на озеленени площи. Ресорният зам.-кмет Александър Константинов обяви, че вече е подготвена и Стратегия за опазване и развитие на зелената система в периода 2010-2012 г. За нейното осъществяване се предвижда двойно увеличение на годишния общински бюджет за озеленяване, както и засилване на експертния състав на дирекциите по екология и по устройствено планиране със специалисти паркостроители и ландшафтни архитекти.
Независим контрол по изпълнението на наредбата ще се осъществява от Обществения експертен съвет по озеленяване, който ще има ангажимент да предоставя ежегоден отчет пред кмета и Общинския съвет за прилагането на нормативните разпоредби. 
В официално писмо до кмета Славчо Атанасов Съюзът на ландшафтните архитекти (СЛА) – клуб Пловдив, предлагат да се предприеме актуализация на общия устройствен план (ОУП) в част "Зелена система, отдих и спорт", с цел увеличаване на площите за широко обществено ползване. Въпреки че ОУП успя да намери резерви за достигане на 17.4 кв.м на обитател, предвид екологичните проблеми на града, неговата идентичност и функциите му на областен център, зелените площи за широко обществено ползване е необходимо да са не по-малко от 20 кв.м на обитател обитател.
Общината да предвиди средства и да възложи подробни устройствени планове за всички зелени площи, предвидени в ОУП, като приоритетно ще се разработят парковете от общоградско значение "Лаута", "Отдих и култура", екопарк "Марица", парк "Източен", Южен парк и парк "Адата", заяви ланд. арх. Стамо Стамов, който е председател на СЛА – клуб Пловдив, и на създадения със заповед на кмета Обществен експертен съвет по озеленяване.

източник: Строителство.инфо

(01.07.2009)