Фирми на лов за инженери полиглоти

Общество

    Криза за инженери полиглоти, IT специалисти и експерти с чужди езици спира развитието на големите български фирми и представителствата на чужди компании у нас. Това показа проверка на „Монитор”.

Невладеенето на чужди езици е най-големият препъникамък за търсещите работа. “Един машинен инженер ще каже, че няма работа за него. Истината е, че се търсят много хора за тази позиция, но задължително трябва да знаят чужд език”, казва управителят на голяма посредническа фирма Светлозар Петров.

“Въпросът за квалификацията на кадрите е относителен. Например фирмите, които наемат по няколко студенти годишно, остават разочаровани от липсата на необходимата квалификация на кадрите. Тези обаче, при които има повече текучество на млади хора, са наясно с проблема”, обяснява Петров. Това разминаване според него се дължи на това, че в университетите студентите получават само академични знания.

Най-слаба е подготовката на висши кадри за оперативни ръководители, твърдят 42% от анкетираните фирми. Проучването, проведено от Българската стопанска камара заизграждане на система за оценка на компетентността на работната сила у нас показва още, че следват технолози и технически специалисти (39%), както и мениджъри и квалифицирани работници (33%). Най-добра оценка за подготовката във ВУЗ е дадена на IT специалистите – 54%, следват ги административните служители с 52% и финансистите – 41%.
Сега е моментът за преквалификация като IT специалист. В един от най-развиващите се сектори има сериозен недостиг не защото кадрите са неподготвени, а защото голяма част от тях избират да работят в чужбина. Това смята Пламен Вушев, мениджър на голяма посредническа компания. Според него младите хора у нас имат възможност за развитие, защото все повече фирми изнасят администрацията си в България.
“За разлика от производството, където се финансира основно в техника, при офис дейността инвестициите отиват в човешки капитал. Проблем е, че търсещите работа не знаят чужди езици”, отчита Вушев.
„Вижда се разминаване между изискванията на работодателите и квалификацията на търсещите работа”, категоричен е мениджърът. Според него това е световен проблем, дължащ се на бързо развиващата се икономика.

“В България основният проблем е, че младите не работят това, за което са учили. Оттам идват и неквалифицираните кадри, които кандидатстват за длъжност, за която нямат диплома”, твърди Вушев.
Автор: Ани Ефтимова

Източник: monitor.bg

(27.02.2012)