Устойчивата архитектура е мерилото за качество

Строителство

Всеки терен определя идентичността на проекта и на материалите


altНовото устройствено планиране вече залага на устойчивото развитие и на смесените функции, а не на строгото зониране. За защита на обществения интерес и комфрот преди се създаваха отделни райони. При наградения проект на Доминик Перо (в конкурса "Вторичен градски център" на София) обаче са смесени пет основни функции - офиси, търговски, хотелски, жилищни и спортни съоръжения. Новите градоустройствени тенденции в света и тяхното прилагане бяха темата на лекцията на известния френски архитект, който беше специален гост на Colliers Days 2009.

Проектът за вторичния градски център в София се базира главно на решения, свързани с опазване на околната среда. Той има естетически качества, но причината да е успешен е във факта, че най-добре се вписва в определения градския фрагмент на столицата и следва принципите на устойчивата архитектура, която в бъдещето ще бъде основен фактор за качество.
Общата урбанистична рамка само регламентира силуета им и гарантира контрола и устойчивото развитие. Проектът има интересна обемно-пространствена концепция и изразителен силует съобразно разположението на 6 км от центъра на града на бул. "Цариградско шосе", на територията на бившите военни казарми.

По време на своята презентация Доминик Перо направи сравнение на проекта в София с проект - в швейцарския град Локарно. Там също има терен в центъра на града със съществуваща жп гара, върху която ще бъде изградена земна тераса, в съседство с алпийско езеро. Терасата ще бъде използвана като сцена с много места и прекрасна гледка към планините. Не искаме да нарушаваме общия градски пейзаж, като идеята е да създадем проекта като част от географията на района, заяви Перо.

Всеки терен определя идентичността на проекта и на материалите. Не може да става дума за неговите слаби и силни страни, а просто да манипулираме съществуващите условия с цел неговото трансформиране. По този начин ние отиваме отвъд архитектурата, защото формиране още една градска част, а не просто проект със своя идентичност, смята френският архитект.
Методът на Перо включва изработване първо на градоустройствената концепция, с изучаването на отделните обеми, организацията на улиците, на цялата инфраструктура, осветлението, елементите на устойчиво развитие с внимание към материалите, и след това - вписване на проекта в градския контекст и приспособяването му към съответните градоустройствени и юридически изисквания.

Източник: Строителство.инфо

(14.09.2009)