Усвояването на офиси в Европа се забавя

Пазарът на имоти

Усвояването на офис площи в Европа като цяло се забавя заради икономическата ситуация. Не се очаква подобрение до края на годината, с изключение на определени пазари – като например Москва, Варшава, Лондон и водещите градове в Германия, където търсенето се засилва, прогнозират от консултантската компания CBRE.
През първото полугодие усвояването на офис площите в Европа като цяло е било с 11% под нивата, регистрирани през втората половина на миналата година. В сравнение с първите шест месеца на 2012 г. усвояването отбелязва пренебрежим ръст, посочва се в доклад на компанията.
Най-голямо подобрение по отношение на усвояването на офиси се наблюдава във Великобритания. На пазара в Лондон е отчетен ръст от 26% на усвоените площи на годишна база през първата половина на годината спрямо същия период на миналата година. Активността на регионалните пазари на Острова пък е най-висока от години, посочват експертите.
На останалите европейски пазари обаче несигурността на наемателите и бавното и неравномерно възстановяване на икономиката слагат спирачки на пазара на офис площи. Най-видима е тази тенденция в Южна Европа. В Мадрид например усвояването на офиси през първото полугодие е с 40% под средногодишното ниво за последните 10 години. Подобна е картината в Барселона и Милано.
Ситуацията с предлагането също е твърде различна на отделните пазари. Общо за Европа делът на празните офиси леко се повишава през първата половина на годината спрямо края на миналата, но само в Лондон, Париж и Москва това повишение се определя от новото строителство и новите запаси от офиси, които излизат на пазара.
На останалите пазари, особено в Южна и Югоизточна Европа, увеличението на дела на празните офиси се дължи на слабата активност на наемателите. Това е довело и до ръст на предлагането на пазари като Мадрид, Барселона и Лисабон.
Все пак като цяло предлагането на нови и качествени офиси на централни локации като цяло за Европа остава ограничено. В момента търсенето е фокусирано върху определени сгради, които отговарят на изискванията на наемателите и всеки ръст на тяхната активност би могъл рязко да свие предлагането на качествени офиси на пазара, посочва се в доклада.
Същевременно в сегмента на търговските площи наемателите остават предпазливи, но се наблюдава намаляване на негативизма им по отношение на перспективите на фона на отчетения ръст при потребителското доверие.
Търсенето на наемателите за момента е концентрирано върху площи в най-добрите търговски центрове на основните европейски пазари. Много търговци вече работят и върху собствени мултиканални платформи за търговия и предстои да направят оценка на необходимостта да инвестират в нови магазини.
Очаква се активността на международните вериги да остане силна, като освен на развиващите се пазари, те планират експанзия и на първокласни локации в зрелите европейски пазари.
Експертите подчертават, че пазарът на търговски площи в Европа също е силно поляризиран. Новото строителстов на търговски центрове е съсредоточено в Източна Европа, главно в Русия и Турция заради разрастващата се средна класа. В Западна Европа строителството още е потиснато, като по-значителен обем се наблюдава единствено в Испания и Италия, но довършването на строежите там ще се проточи с години, посочва се в доклада.
Пазарът на логистични площи също се представя неравномерно. Най-силно е търсенето в Холандия и Чехия, където се наблюдава най-голямо търсене. Съживяване се отчита и на пазарите в Лисабон и Барселона, но активността нараства главно заради консолидация – наемателите искат да се базират на по-централни локации и наемат по-големи площи, като целят намаляване на разходите.
През тази година участниците на пазара на бизнес имоти в Европа изглеждат значително по-позитивно настроени. Инвеститорите се опасяват значително по-малко от дълговата криза в сравнение с миналата година, което се отразява положително и на наличния капитал за вложения в сектора. Той продължава да нараства, основават се все повече фондове за инвестиции в бизнес имоти и все повече инвеститори се насочват към Европа в търсене на атрактивни вложения.
Продължават да се подобряват и усволията на дълговите пазари, но тенденцията е видна най-вече на водещите пазари и се определя от активността на небанковите кредитори.
Експертите очакват до края на годината и през следващата 2014 г. възстановяването на икономиката да бъде бавно и неравномерно заради състоянието на публичните финанси и ситуацията в банковия сектор. Ще се задълбочат и различията между отделните европейски икономики, като се очаква Италия, Испания и Холандия постепенно да излязат от рецесията.
Това ще се отрази и на пазарите на бизнес имоти, като на някои ще се наблюдава неравномерно възстановяване, а на други активността ще нараства значително по-бързо.

Източник: http://www.investor.bg

(24.09.2013)