Теглили сме 2 млрд. лв. ипотечни заеми за тримесечието

Кредитиране
Ипотечното кредитиране в България е достигнало 2 млрд. лв. за първото тримесечие на 2006 г., като увеличението е с 225 млн. лв. или 11,1 на сто. Това съобщиха в четвъртък от Националната компания за недвижими имоти ФОРОС по време на строително-инвестиционен форум в столицата. Лихвата по ипотечните кредити се очаква да намалее при приемането на България в Европейския съюз и ще достигне до 5-6 на сто, прогнозираха експерти.
В същото време стана ясно, че България е изпаднала от челото на десятката на предпочитаните държави за инвестиции в недвижими имоти. Инвеститорите от Великобритания вече поставят България на трето място в тази листа с 10 на сто интерес. Преси нашата страна в класацията са Франция и Испания, които привличат вниманието на 43 на сто от британците.
Около 22 дружества със специална инвестиционна цел са събрали около 100 млн. лв. и тези пари вече са инвестирани в имоти. Очакванията на брокерите са за намаляване на броя на играчите на пазара, които обаче ще правят по-големи сделки.
Противно на прогнозите на други агенции за недвижими имоти, които смятат, че ще има задържане в цените на жилищата, Димитър Савов, изпълнителен директор на "Бългериан ленд дивелопмент" заяви, че се очаква 15 на сто поскъпване на жилищата през 2006 г. Той отчете увеличение на цените им от 4,7 на сто през първото тримесечие.
През 2005 година в България са построени четири-пет пъти повече жилища в сравнение с 2004 година. Българите, живеещи в чужбина, инвестират годишно в жилища 1,2 млрд.евро.
Според Димитър Язов, собственик на фирма "Язов"ООД, само 10 на сто от купувачите на жилища могат да се определят като спекуланти. По данни на Язов намалява търсенето на гарсониери и има ръст на покупките на едностайни и двустайни апартаменти и по-луксозни жилища.
Българинът скъсва с традицията решаващо при покупката на жилището да е мазето и други общи помещения за сметка на личното пространство, каза Петър Златев, търговски директор в "София билдинг къмпани" От 55 на 52 квадратни метра е спаднал размерът на средното купувано жилище, каза той.
01.06.2006
http://www.mediapool.bg
(12.06.2006)