Създадоха най-тънките слънчеви клетки досега

Любопитно

   Учени създадоха слънчеви клетки, които са по-тънки от нишка от копринена паяжина и са толкова еластични, че могат да се увият около човешки косъм.

Ултратънкият филм се състои от електроди върху пластмасово фолио и е с дебелина едва 1,9 микрометра, т.е. дебелината му е 10 пъти по-малка от тази на използваните в момента слънчеви клетки, заявиха учени от Австрия и Япония, съобщи БТА. Тъй като са изключително тънки и еластични, новите слънчеви клетки вероятно ще намерят голямо приложение, включително за преносими устройства за зареждане с електричество и електронни уредчета, втъкани в облеклото.

"Фактът, че слънчевите клетки са изключително тънки, означава, че са много еластични и човек не усеща теглото им, заяви Цуйоши Секитани от университета на Токио. Благодарение на тях възрастните хора, които носят сензори, за да следят здравословното си състояние, няма да се нуждаят от батерии."
Смята се, че използването на новите слънчеви клетки, които са създадени съвместно от учени от университета Йохан Кеплер в Австрия и университета на Токио, ще започне след 5 години.

Източник: profit.bg

(11.04.2012)