Строителната продукция с годишен ръст от 4% през април

Строителство

    Оживлението в строителния сектор, който Националният статистически институт (НСИ) отчете през март, е продължило и през април. Строителната продукция се е увеличила с 4% на годишна база през четвъртия месец от годината, докато през март беше отчетено повишение от 2 на сто, показват предварителните данни на статистическия институт. На месечна база обаче се наблюдава забавяне на растежа на строителната продукция до 0,2 на сто.

Месечният ръст на строителната продукция през март е бил по-силен, отколкото беше обявено предварително. Окончателните оценки на НСИ показват, че той е бил 2,6%, а не 2,1%. Въпреки отчетеното раздвижване в сектора, строителната продукция през април се е свила с 43% спрямо пиковите нива, отчетени през 2008 г., показват изчисления на Investor.bg на база данните на института. Наскоро обаче НСИ регистрира подобряване на бизнес климата в строителния бранш. През май бизнес климатът в строителството се е подобрил с 1 пункт заради забавеното свиване на активността и увеличението на новите поръчки в активния за строителството сезон.

Забавянето на месечния ръст на строителната продукция през април се дължи на по-бавното увеличение на продукцията и в гражданското и инженерно строителство, и в сградното строителство. През април повишението в двата сегмента на строителния сектор е било съответно 0,3% и 0,2%, докато през март беше отбелязано месечно повишение от съответно 4,1% и 1,4%.

Годишният ръст на строителната продукция обаче продължава да се движи от гражданското и инженерно строителство, което е регистрирало повишение от 9,2% спрямо април миналата година. Оживлението при гражданското и инженерно строителство през март е било малко по-силно, отколкото беше посочено предварително. Строителната продукция тогава се е увеличила със 7,5%, а не със 7,1%, както показаха предварителните данни.

При сградното строителство е регистриран годишен ръст от само 0,1%. Спадът през март обаче е бил по-дълбок, отколкото показаха предварителните оценки – 2%, а не 1,4%
По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Петър Нейков

Източник: www.investor.bg

(08.06.2012)