Смартфонът измести джобния фотоапарат

Любопитно

С 8 мегапиксела и висока резолюция за сметка на смартфоните, продажбите на цифровите камери в света падат с 35%.

Масовото навлизане на смартфони у нас измести от пазара цифровите фотоапарати. Модерните смартфони и таблети вече са по джоба на масовия потребител и предлагат качество на заснемане, което, ако не е толкова добро, то поне до голяма степен се доближава до това на джобните фотоапарати.

Мобилните оператори, а и големите магазини за техника, предлагат огромно разнообразие от актуалните джаджи. На цени между 16 и 40 лв. на месец ще можете да се сдобиете с хитов модел таблет, но за да получите преференциалните условия, ще трябва да сключите договор за мобилен интернет или разговори. При смартфоните многообразието е още по-голямо. Там офертите започват от лев-два и надхвърлят 40 лв. на месец, но лизингът на прилично „умно” устройство ще ви коства около 15-20 лв. на месец.

В момента вноските за най-хитовите смартфони на пазара, които предлагат камери с топ качество са от порядъка на около 30 лв. месечно.

Така например цената на най-продавания Samsung телефон в света за изминалата година e 29,90 лв., ако лизингът е в пакет за разговори и мобилен интернет. Хитовият смартфон разполага с 8-мегапикселова камера, която прави снимки и клипове с висока резолюция.

Със същите възможности разполага и основният му конкурент – iPhone. Последният модел на технологичния гигант Apple се предлага у нас от декември, а лизинговата вноска по него е от 29,90 лв. до 31,90 лв. Това обаче са предложенията в най-високия клас на смартфоните с най-добри камери.

Офертите за средния ценови сегмент предлагат далеч по-приемливи условия за потребителите, а устройствата разполагат с отлични 5-мегапикселови камери с висока резолюция.

Пазарът на цифрови фотоапарати също предлага голямо разнообразие на модели. Цените на малките потребителски камери започват от около 100 лв., като последните модели на водещите марки достигат до 300 лв. Производителите обаче не дават особено голям избор на клиента откъм параметри и функционалност. Това до голяма степен се дължи на значителния спад на продажбите на джобните апарати. „В последните години наблюдаваме сериозен спад на продажбите, дължащ се на навлизането на мобилни телефони с качествени камери, който е нарушаван леко в началото на лятото с настъпването на туристическия сезон“, обясни за „Монитор“ експерт в бранша.

Тенденцията у нас не е изолирано явление, като търговците на техника отчитат занижени продажби по цял свят.

По данни на японската асоциация за фототехника CIPA през 2007 г., когато Apple представи първия iPhone, предизвикал революция в сферата на мобилните устройства, продажбите на дигитални фотоапарати в света са били малко над 2 милиарда. Предварителните данни на организацията показват, че през 2012 г. продажбите са паднали с около 700 милиона, или малко на над 1,3 милиарда апарата.

Източник: http://www.monitor.bg

(14.01.2013)