Разногласие по въпроса кой пазар на бизнес имоти ще се възстанови първи

Цени и анализи

Експерти от сектора на имотите са на различни мнения относно това кой пазар на бизнес имоти в света ще се възстанови първи, след като глобалната финансова криза срина цените на имотите в повечето страни.

Глобалните инвеститори в имоти са заинтригувани от възможността да сключат изгодни сделки, но все пак остават предпазливи да не попаднат във фалшиво покачване и внимателно следят за признаци на устойчиво възстановяване.

В рамките на конференция за глобалните пазари на имоти, организирана от Ройтерс тази седмица, лекторите изразяват различни мнения относно това дали Великобритания (където спадът трае най-дълго и е най-дълбок) може да бъде първият възстановил се пазар или пък това ще станат бързо растящите икономики на развиващите се пазари в Азия и Европа.

„Подобна финансова криза ще даде възможност на страни, които не бяха считани за добри за инвестиции, да станат по-интересни... САЩ стават все по-маловажни“, смята президентът на WP Carey International Едуард Лапума.

В глобален мащаб бизнес имотите като офис сгради, търговски молове и индустриални паркове са загубили почти 15% от стойността си средно миналата година, сочат данни на базираната във Великобритания компания за данни в сектора IPD.

Според проучване на над 50 страни от Кралския институт на лицензираните оценители (RICS) стойностите на бизнес имотите са паднали на всички развиващи се пазари през последното тримесечие на 2008 г. за първи път в историята на проучването.

Британският пазар на бизнес имоти първи навлезе в рецесия, след като петгодишният балон се пръсна в средата на 2007 г. и срина цените с до 44% към миналия месец.

„Незабавно сте привлечени от пазарите, където депресията удари първо, и такива са Великобритания, Испания... има ужасно много пари, които си търсят дом, особено във Великобритания“, коментира пред Ройтерс Майк Сейлс, директор инвестиции в имоти в Henderson Global Investors.

Други са по-предпазливи, като вярват, че затегнатите кредитни пазари ще предизвикат по-дълготрайна стагнация на британския пазар.

„Много хора събират пари за опортюнистични фондове на базата на постоянното говорене за икономическо възстановяване във Великобритания... честно казано, макар и да има частична стабилизация, това ще бъде дълго, бавно излизане от бъркотията“, казва на свой ред шефът на отдела за управление на активи на Axa REIM Стив Смит.

БРИК начело

Президентът на Citi Property Investors Роджър Орф очаква пазарите на бизнес имоти в икономиките от т. нар. група БРИК – Бразилия, Русия, Индия и Китай – да бъдат първите във възстановяването.

„Ако подходим като по учебник при анализа на тези икономики, се очертава тенденцията ръстът на пазарите на имоти да е свързан с брутния вътрешен продукт. А тези страни вероятно ще отчетат ръстове от 9, 10, 12%“, посочва Орф.

Някои играчи в сектора фокусират оптимизма си върху своите вътрешни пазари, като залагат на това фундаменталната сила на тези държави да издърпа индустрията от спада.

„Русия може и би трябвало до излезе от кризата по-рано от другите европейски икономики, защото в страната има фундаментален недостиг на жилищни имоти“, казва Игор Левит, изпълнителен директор на базираната в Санкт Петербург компания за имоти LSR Group. Според него скорошният ръст на цените на петрола също ще помогне за процеса на възстановяване в Русия, която е вторият по големина износител на петрол в света.

Подобна увереност споделя и Джон Бълоу, шеф на най-голямата публична компания за имоти в Абу Даби Aldar Properties, който очаква емирството, също износител на петрол, да излезе от кризата най-бързо.

В Азия предприемачи в Китай, Индия и Сингапур като цяло са оптимисти за бъдещето си, като някои вече планират нови проекти в очакване на възстановяване по-късно тази година.

Източник: investor.bg

(29.06.2009)