Проблемните ипотеки за бизнес имоти притискат пазарите в Европа

Пазарът на имоти

   Европейските пазари на бизнес имоти се борят с рязкото увеличаване на проблемните ипотеки, след като много от държавите на Стария континент се върнаха към рецесия, съобщи The Wall Street Journal.
Расте броят на собствениците на бизнес имоти, чиито наематели намаляват. Собствениците са склонни да свалят допълнително наемните нива, за да привлекат клиенти, но в един момент изпадат в невъзможност да си покриват вноските по кредитите. Това не се случва само в „размирните“ европейски държави. Подобна тенденция се наблюдава и на основни пазари, каквито са Лондон и Франкфурт.

Според оценки на CBRE стойностите на бизнес имотите в Европа са паднали средно с 20% под пиковите нива от 2007 г. Същевременно наближава падежът на заеми за сектора на бизнес имотите за милиарди евро, но разполагаемият капитал за тяхното рефинансиране е недостатъчен.

Ситуацията принуждава много от собствениците да се решат да продадат имотите си. Това е златен шанс за инвеститорите, които са излезли „на лов“ за изгодни вложения в сектора на имотите.

Проблемите са особено остри за кредити на стойност над 100 млрд. долара, които са конвертирани в ценни книжа, обезпечени с ипотеки. Имотите, които са финансирани с тези заеми, са концентрирани основно във Великобритания и Германия. Експерти очакват вълна от неплатежоспособност, а кредиторите и кредитополучателите късно осъзнават, че преструктурирането на европейските ипотечни книжа е много по-сложно, отколкото беше в САЩ.

В края на първото тримесечие близо 18% от европейските ценни книжа, обезпечени с ипотеки, са имали нужда да бъдат преструктурирани, посочва Moody's. За сравнение шест месеца по-рано проблеми са регистрирани при под 15% от ипотечните книжа в Европа. В следващите месеци делът на проблемните ипотечни книжа в Европа ще се покачва, предупреждават специалистите. На този фон в Щатите са регистрирани проблеми при 14,3% от ценните книжа, обезпечени с ипотеки. От Moody's допълват, че повечето от половината от проблемните секюритизирани заеми са свързани с имоти във Великобритания и Германия.
По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Петър Нейков

Източник: www.investor.bg

(19.05.2012)