Прагът за инвестиции срещу гражданство ще падне

Икономика

След президентското вето, управляващите ще мислят нови поправки в Закона за насърчаване на инвестициите.


Управляващите ще подготвят нови поправки в Закона за насърчаване на инвестициите. Това стана ясно по време на заседанието на икономическата комисия към парламента в сряда, на която депутатите единодушно приеха ветото на президента Росен Плевнелиев върху нормативния акт.

Какъв да е минимумът

В обръщение към народните представители икономическият министър Делян Добрев заяви, че сегашните прагове за обем инвестиции, при които чуждестранни лица могат да получат право на постоянно пребиваване и впоследствие да кандидатстват за гражданство, трябва да се занижат. В момента се изискват 4 млн. лв. Добрев не посочи какъв трябва да е новият праг, но заяви, че "понижението трябва да е голямо".

Сутринта преди заседанието на икономическата комисия министърът на финансите Симеон Дянков обяви пред "Нова телевизия", че при инвестиции в размер на 500 хил. лв. държавата трябва да предоставя постоянно пребиваване на физически лица за срок от пет години и след това те да могат да кандидатстват и за гражданство. В отхвърления законопроект се даваше право чужденците да могат да кандидатстват за гражданство още на първата година, след като са получили статут на постоянно пребиваващи.

Върху новите изменения ще работят съвместно представители на парламентарната група на ГЕРБ и на икономическото ведомство. От справка на  министерството става ясно, че 13 от държавите в ЕС дават право на физически лица да се установят за постоянно, като няма праг за размера на направените инвестиции. Условието е да се регистрира фирма, за която също не се уточнява колко работни места трябва да разкрие.

Още искания

По време на дебата думата взе и Евгений Иванов, изпълнителен директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Той поиска да се снижат и критериите за придобиване на недвижими имоти, при които хората да получават право на постоянно пребиваване в страната. Банките имат обезценени имоти в портфейлите си, за които правят провизии и разходи за поддръжка. Допускайки нови инвеститори, ще се раздвижат чуждестранните инвестиции и ще се стимулира вторичният пазар, обясни той.

Силно присъствие в залата имаше и от представители на българската киноиндустрия. Те поискаха да не се дават преференции за големи кинопродукции, които най-често се осъществяват от чуждестранни компании. А ако държавата все пак прави жестове, както стана в отхвърления от президента закон, това да се впише в специален Закон за насърчаване на кинопроизводството.

Източник: http://www.capital.bg/

(10.01.2013)