Персоналният компютър ще изчезне, въпросът е кога

По света

Експерти се усъмниха в оптимистичните прогнози за стабилен пазар на IDC

Преди дни анализаторите от IDC потвърдиха най-лошо пазената тайна в технологичната индустрия: все по-малко хора обмислят покупката на персонален компютър. Според прогнозите пазарът на настолни конфигурации през 2013 г. ще намалее до 314 млн. единици, отбелязвайки спад от 10% спрямо предишната година.

Интересното в случая е, че не можем да обвиним икономическата криза. За периода от юли до септември 2011 г. индустрията отбеляза най-доброто тримесечие в историята си, реализирайки 96 милиона единици. Експерти смятат, че това никога няма да се повтори отново.

Въпреки лошите новини за гиганти като Microsoft, HP и Dell, от IDC са убедени, че продажбите няма да паднат под 300 милиона компютъра годишно до 2017 г.

Розови очила

Още от 2008 г., когато икономическата ситуация в САЩ започна да се влошава, се появиха притеснения, че пазарът на персонални компютри ще понесе тежък удар. “Колкото повече се задълбочава рецесията, толкова повече ще се свива брутният вътрешен продукт, а потребителската увереност ще намалява. Това неминуемо ще се отрази на индустрията и търсенето на персонални компютри ще намалее рязко”, гласи доклад на анализаторите от Xbit Laboratories, публикуван в края на същата година.

По това време от IDC смятат, че спадът ще бъде временен и вярват, че до 2012 г. индустрията ще реализира по 444 млн. компютъра годишно. Всяка следваща година от компанията актуализираха прогнозата си с по-ниска стойност. Така че, какво пречи оптимистичната им прогноза, че нивата няма да спаднат под 300 милиона продажби до 2017 г. отново да се окаже грешна, пише Forbes.

Твърде оптимистичните прогнози на IDC продължиха дори през миналото лято, когато излезе доклад, според който се очакваше увеличение от 77 милиона PC-та до края на годината спрямо предишната 2012 г.

Къде е заплахата?

След като икономиката е невинна, кой убива персоналния компютър? Простият отговор е, че хората все повече се сещат за таблетите като сравнително достъпни алтернативи на тежките и сложни настолни компютри. Те могат да вършат голяма част от задачите, с които масовият потребител на PC е свикнал, а като допълнение могат да влязат във вътрешния джоб на сакото ти.

Доказателство за успехът на мобилните устройства са графиките, изобразяващи продажбите на настолни компютри и таблети, където спадът при PC-тата почти идеално съвпада с възхода на таблетите. Критиците често определят таблетите като устройства, подходящи единствено за консумация на медии. Милионите приложения и хилядите функционалности подкрепят обратната теза.

Така или иначе, може би най-значимият извод, който може да бъде направен от информацията за свиващия се пазар на персонални компютри, е че потребителите насочват интереса си към други устройства. Все повече хора разчитат в ежедневието си единствено на мобилни устройства, като някои експерти дори смятат, че в следващите 5-10 години лаптопите ще се превърнат в нищо повече от професионални машини.

Спасението

Според IDC развиващите се пазари са единствената добра новина за PC индустрията. Проблемът е, че там интернет връзката обикновено не е добра, а това е проблем. Друга пречка е липсата на доминиращи корпоративни структури, които обикновено са в основата на успешния бизнес с компютри.

Един от аргументите в полза на персоналните компютри е, че те подлежат на индивидуализация. С други думи, можеш да отвориш кутията и да добавиш повече оперативна памет, по-голям твърд диск, по-мощен процесор, или тотално да подмениш дънната платка. Същото важи и за софтуера.

Проблемът е, че сегашните платформи за мобилни приложения предлагат в пъти по-голям избор на по-ниска цена. А и с годините се оказа, че хората, които актуализират хардуера на компютъра си, са пренебрежимо малко. Вместо това потребителите искат нещо просто и сигурно. Аналог може да се направи и с автомобилната индустрия. В зората на автомобилизма колите са били изключително трудни за използване, а в момента просто натискаш бутона старт и държиш волана.

Учудващо за много експерти, бизнесът също харесва новите устройства. Да, те са по-ограничени по отношение на индивидуализацията на хардуер и софтуер, но пък позволяват дистанционно инсталиране или премахване на програми, както и доста по-високо ниво на сигурност.

Поне засега мобилните устройства не представляват интерес за хакерите. Към това се прибавят и по-ниските цени, както и възможността за складиране на информация в Облака, което осигурява достъп на всеки служител до специализиран софтуер независимо от устройството, което той използва в момента.

Експерти смятат, че прогнозите на IDC са нереалистични, припомняйки цитат на Стив Джобс, който по време на представянето на iPad каза, че “персоналните компютри ще бъдат като пикапите в Америка. Ще продължат да съществуват, но само ограничен брой хора ще имат нужда от тях.” Според тях единственото сигурно заключение, което може да се извлече от информацията на IDC е, че изчезването на персоналните компютри е сигурно. Въпросът е само кога.

Междувременно от Canalys прогнозираха, че още през следващата година пазарът на таблети ще надмине този на настолни компютри.

Единственото сигурно заключение, което може да се направи от всичко това, е не дали, а кога ще изчезнат PC конфигурациите.

Източник: http://www.investor.bg

(09.12.2013)