Пазарът на имоти у нас

Цени и анализи

Бумът в строителството и продажбите на имоти у нас се дължи на дългогодишния сериозен недостиг на модерни апартаменти и търговски площи. Все повече предприемачи са склонни да инвестират значителни суми в придобиването на нови административни сгради. Затова не е случаен факта, че пазарът на недвижими имоти у нас през 2007 г. е отчел рекорден оборот от 11,36 млрд. евро.

Приходите от сделки с имоти в България са се увеличили с 2,36 млрд. евро, което прави ръст от 26% в сравнение с 2006 г. Цените на апартаментите и административните сгради непрекъснато нарастват през последните години, което се дължи на развитието на пазара на ипотечни кредити и улеснения достъп до тях. Доста предприемачи успяха за кратко време да реализират значителни печалби от направените инвестиции в сектора на недвижимите имоти у нас. Глобалната кредитна криза, която в момента е обхванала САЩ вече и до голяма степен се наблюдава и в Западна Европа. На фона на това България е една от малкото страни, които отчитат сериозно повишение на цените на жилищата през изминалата година. Причини за ръста на цените на недвижими имоти у нас през 2007 г., бяха високата инфлация от 12 на сто, отразена в повишените разходи за труд и материали. Сериозно скочи и стойността на парцелите.

През миналата година цената на земята в София се е увеличила с 20% до 30%, което води след себе си и до ръст в цените на новопостроените апартаментите. В България едно жилище се задържа между 40 и 60 дни на пазара, преди да бъде продадено. От октомври 2006 г. до септември 2007 г. има 39% ръст на броя сделки с недвижими имоти у нас, което показва неспиращия “глад” от придобиване на нови сгради и жилища. През тази година се очаква ново 30% повишение на цените на родните имоти. Чуждестранните инвеститорите в България в областта на имотите през 2007 г. са били предимно от Великобритания (40%) и Русия (38%). Основната част от чуждите инвестиции в имоти е насочена към офиси и търговски площи. Руснаците, които през последните години предпочитаха да купуват главно ваканционни имоти по нашето Черноморие, сега насочват вниманието си и към жилища в големите градове.


Най-продаваният тип жилище в София е двустайният апартамент, като тези сделки формират 52% от общите продажби, но тенденцията е към намаляване за сметка на тристайните, което се обяснява с подобрената платежоспособност на купувачите. В Бургас цената на жилищата също скочиха значително през миналата година. До този ръст са довели новото строителство, силният интерес към местния пазар и нарастването на броя на разрешителните за строеж. Във Варна квадратният метър се е продавал най-скъпо в страната през първото полугодие на 2007 г. Средната цена е 806 евро. Най-голямо увеличение отбелязват цените в кварталите Владислав Варненчик, Център и Цветен квартал. Все по-често се очертава тенденцията за постигането на по-високи цени на панелните апартаменти в големите градове спрямо новите тухлени жилища.


Източник: Николай Георгиев, vsekiden.com

(26.02.2008)