Падат ипотеките върху приватизирани фирми

България

Промяна на Закона за приватизация и следприватизационен контрол (ЗПСК), с която отпада възможността държавата да налага ипотеки върху имоти на раздържавени компании, е пусната за съгласуване по министерства.

Мярката бе въведена от правителството на ГЕРБ за защита на държавния интерес по сделки, при които трябва да се гарантират вземания на държавата по неизпълнени приватизационни ангажименти - за трудова заетост, инвестиции и бъдещи плащания. Текстът бе вкаран, след като се оказа, че неизрядните към държавата фирми купувачи често нямат собствено имущество, което да им бъде отнето в случай на нарушения на договора.

Чрез този текст Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) наложи ипотеки върху повече от 700 имота на БТК като обезпечение на бъдещи вземания по съдебните дела срещу приватизаторите на телекома. Ведомството на Емил Караниколов сложи ръка и върху най-апетитната сграда на телекома - Телефонната палата в столицата, която е паметник на културата.

Законовата възможност за налагане на ипотеки обаче срещна остри възражения от страна на Еврокомисията. В края на март Брюксел предупреди България, че текстът е в нарушение на правилата на ЕС за свободното движение на капитали и ако България не го промени, може да се стигне до съд.

Брюксел се притесни, че законът дава възможност дори когато само един от акционерите на дружеството наруши своите задължения по приватизационен договор, държавата да може да налага ипотеки не само върху собствеността на този акционер, но и върху цялото приватизирано дружество. Този текст може да стане пречка за компании от ЕС, които вече са инвестирали в България, и дори да разколебае бъдещи инвеститори, обявиха от пресслужбата на Еврокомисията.

От текста, пуснат за съгласуване сега по министерствата, не става ясно дали промяната ще важи и за заварени случаи.

Източник: http://www.trud.bg/

(06.06.2013)