От ЮНЕСКО разгледаха предложените за защита нови зони в Пирин

Екология

Проведе се оценителна мисия за номинацията за актуализиране на границите на Национален парк „Пирин” като обект на световното природно наследство на ЮНЕСКО, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите. Номинацията има за цел подобряване на управлението на парка и е внесена от МОСВ в Центъра по световно наследство през януари 2009 г.

Номинацията предвижда разширение на националния парк като обект на световното наследство (ОСН) посредством включване на повече от 12 000 хектара високопланинска зона и малки горски територии в по-ниските части. За териториите, предложени за включване към ОСН, и в момента според плана за управление на парка е в сила забрана за строителство, освен за построените вече ски писти и съоръжения, одобрени с Териториално-устройствения проект за ски зона Банско и отдадени на концесия, уточняват от пресцентъра.

Номинацията предвижда също изключване от ОСН на ски зоните над Банско и Добринище и обявяването им за буферни зони по смисъла на Конвенцията. Предвижда се също изключване на други по-малки територии от ОСН, тъй като те са изключени от границите на парка през 1987 г. и 1999 г. с мотива, че териториите са застроени, нямат консервационна значимост и са с видове собственост, неотговаряща на изискванията за национален парк.

След първия етап на техническа оценка на номинацията в периода 7-11 октомври беше проведена мисия с представители на Международния съюз за защита на природата (IUCN), в качеството му на консултативен орган по прилагане на Конвенцията.

В рамките на състоялата се мисия представителите на IUCN заедно с експерти от Дирекция „Национална служба за защита на природата” и Дирекция Национален парк „Пирин” на МОСВ, научни институции и неправителствени организации са посетили териториите от НП „Пирин”, предлагани за включване и изключване от ОСН. Проведени са срещи с представители на всички заинтересовани страни - Националната комисия за ЮНЕСКО към Министерство на външните работи, кметове на общини, местни и национални неправителствени организации.

Миналия месец в отворено писмо до премиера Бойко Борисов кметът на община Банско Александър Краваров и временно изпълняващият длъжността кмет на община Разлог Благой Дункин изразиха безпокойство от включването на нови територии в района като обект на Световното наследство.

Предстои номинацията за актуализацията на площта, докладите на експертите от мисията, доклади на други независими експерти и други материали, свързани с предложените промени, да бъдат обсъдени на общо събрание на IUCN през декември 2009 г.

На второ заседание на IUCN, което ще се състои през март 2010 г., ще бъде оформен окончателен доклад на организацията с препоръки, на базата на които Комитетът по световно наследство на 34-та си сесия, насрочена за юли 2010 г. в Бразилия, ще вземе и своето решение по предлаганите промени.

Национален парк „Пирин” е обявен за обект на световното наследство към Конвенцията за опазване на световното наследство на ЮНЕСКО през 1983 г. с площ 24 000 хектара. Площта на парка като защитена територия съгласно българското законодателство е 40 356 хектара.

Източник: investor.bg

(14.10.2009)