Новата ски зона на Витоша заплашва над 33 хил. дървета

Екология



Изключително обезпокоителни са резултатите от доклада от предварителната оценка за очакваното екологично въздействие от реализирането на специализирания подробен устройствен план (СПУП) за туристическа и ски зона „Алеко“, съобщават от дирекцията на Природен парк Витоша.

Предварителната оценка е направена през март тази година от „ПИ ДИ ЕМ Сървисис” ООД по поръчка на дирекцията.

Според заключенията от оценката евентуалната реализация на проекта може да доведе до изсичането на 33 490 дървета, 1 650 дка новозастроени площи от територията на природния парк, 270 дка засегнати вододайни зони и 325 дка изсечени гори. Ще бъдат засегнати също 1 380 дка местообитания по Натура 2000, а 166 дка морени ще бъдат застроени с писти и лифтове.

По отношение на очакваното антропогенно натоварване, ерозията и увреждането на защитени местообитания, заключението на предварителната оценка е, че реализирането на проекта ще причини необратими увреждания върху биологичното разнообразие и ландшафта в района на център „Алеко”.

Анализът на предвидените в проекта трасета за някои писти и лифтове, проектирани по границите на резерватите „Торфено бранище” и „Бистришко бранище” показва, че изграждането им би имало пряко негативно въздействие и върху самите резервати.

Инвеститорът „Витоша ски” АД не е представил в ДПП Витоша проектна документация за Специализирания подробен устройствен план за туристическа и ски зона „Алеко”, посочват от дирекцията. Поради този факт оценката е извършена на база косвена и непълна информация и оценителите считат, че реалното негативно въздействие от реализацията на плана ще бъде по-значимо, отколкото показват резултатите от анализите.

През октомври миналата година министърът на околната среда и водите Нона Караджова отмени становището по екологична оценка на директора на РИОСВ-София за съгласуване на Специализирания подробен устройствен план на ски зоната.

По информация от сайта на „Витоша ски“ проектът за зона Алеко се предвижда да заеме 0,68% от площта на природен парк Витоша, като плановете включват подмяна на всички съществуващи лифтове с нови и обособяването на 6 ски писти с обща дължина 19,5 км. Според инвеститора тези писти ще преминават предимно през голи територии.

Източник: investor.bg

(03.05.2010)