Нова рецесия чака строителния сектор в Европа

Строителство

Строителството в Европа е заплашено от още 18 тежки месеца, като причините за това са покачващите се разходи, движени от растящите цени на суровините и новите предпочитания на доставчиците, които вече са ориентирани предимно към Азия и Средния изток. Това са основните изводи от анализ на британската консултантска компания EC Harris сред 55 държави в света. В Америка търсенето на имоти продължи да отслабва, показва пък месечният индекс на Architecture Billings.

"По-високите производствени разходи и по-високата инфлация ще ударят строителните инвеститори през следващите 12-18 месеца. В същото време свирепата конкуренция за сделки ще запази цените в строителството", каза Матю Райли, шеф на търговския отдел в EC Harris, пред агенция "Ройтерс".
По думите му обемът на строителния бизнес на Стария континент се е понижил с 15% още в зората на финансовата криза през 2007 г.

Следващото препятствие пред строителните предприемачи обаче ще е когато възстановяването започне. "Глобалните корпорации изместиха фокуса си от Европа по време на икономически спад към динамични пазари като Индия и Китай, мислейки, че фирмите няма да успеят да гарантират предлагане, когато активността започне да се повишава", каза Райли. И допълва, че възстановяването ще започне от Средния изток и Азия, а не от Европа, защото те вече агресивно са започнали да влагат пари в инфраструктура.

Лоши очаквания и в България

Мрачните прогнози на британската компания се споделят от изпълнителния директор на Камарата на строителите Иван Бойков. "До края на годината строителният сектор в България ще продължи да се влошава. Процесът е резултат от постоянния спад на инвестициите и липсата на достатъчно обществени поръчки, които да закрепят строителните фирми", прогнозира Бойков пред "Дневник". Думите му се потвърждават и от националната статистика, която само преди седмица отчете за седми пореден месец двуцифрен спад на инфраструктурното строителство.

Експертът обясни, че строителните фирми фалират постоянно и "няма какво да се случи до края на годината". Дори мащабни инфраструктурни проекти като строителството на магистрали и новата спортна зала в София са капка в морето на фона на намалялото с 58% жилищно и с 4.5% държавно строителство от началото на кризата през 2008 г., каза експертът. "По строителството ще познаете и дали икономиката върви или не", допълни още Бойков и посочи, че това е единственият сектор, който е показателен за цялостното икономическо състояние на една страна.

Данните на НСИ показват, че негативната тенденция на намаляване на строителната продукция продължава и през тази година. За юни понижението е 0.5% спрямо май и 2.6% на годишна база. Спадът през този месец се дължи предимно на отрицателния темп при инфраструктурното строителство, където намалението е 21.5% спрямо същия месец на 2010 г. Най-голямо е движението надолу през април - 28.7%. При строителството на жилища, офиси и молове на годишна база намалението е с 4.4%.

По-високите цени на строителството

Проучването на британската компания сочи, че видимото повишаване на цените на стоките допълнително ще поддържа високата стойност на строителството в държави като Швейцария и Дания. Двете страни за втора поредна година водят класацията на EC Harris, като цените на строителството там са със 71% по-високи от тези във Великобритания. "Това е необикновена ситуация и никой не се е сблъсквал с нея преди", обобщава Райли.

Според Бойков в България се наблюдава тъкмо обратната тенденция - стойността на суровините намалява в резултат на липсата на пазар. По думите му някои от по-големите европейски държави са спасили строителния си сектор с цената на много държавни инвестиции и генериране на по-голям бюджетен дефицит за сметка на работните места. А в България се случи тъкмо обратното, в резултат на което над 100 000 заети в бранша останаха без работа, припомни Бойков.

Данните от проучването показват, че цените на строителството в България варират според вида от 38 до 66 на сто от бенчмарка от 100 единици.

Строителните разходи във Великобритания са намалели и страната е на десето място в Европа и 14-а в света, сочат още резултатите от изследването. Проблемите с икономиката на Острова остават обаче незначителни, когато се сравнят тези в така наречената група PIIGS (Португалия, Италия, Ирландия, Гърция и Испания), които няма да бъдат разрешени скоро, се казва в доклада. Незабавните резултати от тези проблеми са съкращаването на инвестициите в строителство за миналата година със средно 14% в Ирландия, 8% в Испания, 5% в Гърция.

Според английските консултанти страните от бивша Югославия са с най-евтиното строителство на Стария континент, като цените се движат с около 65% по-надолу от тези в Англия.

 

Текст и снимка: dnevnik.bg

(19.08.2011)