Наредиха България сред рисковите пазари на имоти в света

Цени и анализи

Хората, които планират да инвестират в имоти в чужбина, са изправени пред много опасности – непознаване на пазара, възможност за измами, грешки в документацията. Най-голямата опасност обаче е неправилният избор на държава за инвестицията. За това в кои страни в света купувачите са изправени пред най-големите рискове разказва пред РИА Новости директорът на отдела за инвестиции в имоти в чужбина на IntermarkSavills Игор Индриксонс. Като такива той посочва първо Дубай и САЩ, а България попада в друга рискова група държави.

Дубай
По думите на Индриксонс пазарът на имоти в Дубай е бил високорисков и преди новините за проблемите на Dubai World. Пазарът на жилища в емирството е построен на принципа на търговия с опции върху имоти, която може да направи инвеститора много богат бързо, но пазарът на имоти, основан на такава стратегия, има много ниска ликвидност на самите имоти и висока ликвидност на опциите, обяснява експертът.

Към момента подобна ситуация се развива в Панама, която много анализатори наричат латиноамериканския Дубай, предупреждава Индриксонс.

„Ако инвестирате на този пазар, не се самозалъгвайте – не инвестирате в имоти, а играете с деривативи. Този пазар е опасен не заради кризата, а сам по себе си като класически пример за спекулативен пазар“, подчертава той.

САЩ
Пазарът на жилищни имоти в САЩ според Индриксонс също още е много опасен за инвеститорите. По думите му хората забравят, че индексът Case-Shiller/S&P се изчислява със закъснение от 4 месеца, което означава, че последните данни отразяват огромните инвестиции на държавата в сектора.

Според експерта има и други показатели, които не са „вдъхновяващи“, като данните за отнетите имоти заради просрочени ипотеки.

При това засега дори и американските инвеститори не бързат да инвестират в жилища в страната, допълва той.

Страни без ликвидност
Има и трета група страни, които може да донесат загуби при инвестиции в имоти там, като тук влизат Испания, България, Тайланд, Тунис и Египет, смята Индриксонс. Всички тези държави, обяснява той, са обединени от т. нар. виртуален ръст на цените на жилищата.

„Наблюдава се висок ръст на цените на първичния пазар при ниска ликвидност на вторичния. Предприемачите увеличават цените в процеса на строителство на обекта, тези данни попадат в статистиката и объркват инвеститорите. Като видят например 50% ръст на пазара в дадена статистика, инвеститорите влагат там. В резултат имаме някаква снежна топка – имотите поскъпват, защото се купуват, а се купуват, защото поскъпват“, обяснява Индриксонс.

Той подчертава, че за жилищния пазар може да се съди обективно, ако при анализа се ползват 20 - 30% данни от първичния пазар и 70 - 80% от вторичния.

Освен това и Испания, и България, и Египет имат един и същи проблем – безконтролно застрояване, а пазарът на готови жилища в тези страни е много слабо развит, коментира той.

Източник: investor.bg

(06.01.2010)