Наемът на магазина според оборота

Пазарът на имоти

Собственици на търговски площи започват да договарят наема според оборота на магазините. Първият подобен договор е сключен за 2100 квадрата на столичния бул. "Витоша". Наемателят е голяма международна компания за облекло, която се е ангажирала да използва магазина в следващите 24 години.

Подобна практика има от години в чужбина, каза изпълнителният директор на консултантската компания "Фортън" Михаела Лашова. Там обикновено се фиксира цена на наема, като се добавя и клауза, според която, ако оборотът надвиши определена сума, процент от нея остава у наемодателя. У нас обаче това все още не е практика и понякога се оказва, че много търговци работят, само за да платят наема, а понякога не успяват да покрият и него, каза Лашова.

Въпреки договора за настаняване на една от големите международни марки на столичната търговска улица, много от магазините на нея остават празни, отчитат от "Фортън". Местните марки и франчайз операторите на световни брандове изпитват сериозен натиск от страна на международните компании. Част от тях свиват бизнеса си или дори са принудени да излязат от пазара. В същото време се очаква само в София през следващата година да бъдат открити още 122 000 квадрата търговски площи, съобщават от "Фортън". Спад на строителство пък се отчита при офисите, като това води до намаляване на незаетите площи до 31 на сто.

Инвеститорите искат бачкатори, а не висшисти

Инвеститорите губят интерес към България заради поскъпването на работната ръка. Има все повече висшисти икономисти и юристи, а няма достатъчно квалифицирани работници, обясни Михаела Лашова от "Фортън". Тя даде пример с фирма, която искала да прави завод за облекло у нас, след като вече имала такъв в Турция. Оказало се обаче, че заплатите тук са по-високи, отколкото в южната ни съседка и това не може да се компенсира от сравнително ниските данъци за бизнеса. Сериозна спънка пред чуждите инвестиции у нас се оказва и политическата нестабилност. Липсата на подкрепа и съдействие от страна на общините и държавата също кара компаниите да се насочват повече към съседните ни държави, отколкото към нас. Има обаче инвеститори със свободен капитал, които отново обръщат внимание на недвижимите имоти като средства за защита на стойността на активите си, каза Лашова.

Източник: http://www.standartnews.com/

(18.07.2013)