Мораториум спира строителството край морето

Строителство

Обмисляме мораториум за строителство върху ценни от екологична гледна точка местности по Черноморието, съобщи вчера новият министър на околната среда и водите Искра Михайлова. Една от конкретните мерки в програмата на правителството е провеждане на диалог с местните власти и заинтересованите екологични организации по проблемите на запазване на природните забележителности на Черноморския ареал, уточни тя. Още в предходното Народно събрание имаше внесен проект за мораториум за строителството в зоната по Черноморското крайбрежие, но тогавашните управляващи го отхвърлиха. Мораториумът обаче е относително временна мярка и той трябва да бъде последван от много сериозни законодателни промени, които да гарантират, че точно тези ценни от екологична гледна точка зони ще бъдат защитени, уточни министърът. Според нея е важно да се уточни, че на тази територия няма да се разрешава строителство няма да се разрастват градовете в тази посока и няма да се строят повече хотели.

Скандалът „Дюнигейт” избухна навръх Нова година, когато се оказа, че багери изравняват пясъчните дюни между Равда и Несебър, където се намира един от последните хабитати по Българското Черноморие. Теренът от 29 декара се оказа купен от държавата и веднага препродаден за шесторно по-висока цена.

Повече няма да се изливат отходни води в морето, стана ясно още от Михайлова. Министерство на околната среда и водите е амбицирано проектите, които вече са подкрепени от министерството и са финансирани, да бъдат приключени до края на 2015 година. Повече време ще е необходимо обаче за проекти, които не са подготвени от общините и по които не е кандидатствано.

България има разгърнато екологично законодателство и ако се спазват тези нормите могат да бъдат правени предварителни проучвания за шистов газ каза Михайлова пред btv. Според нея е необходимо решенията да не се базират на временни мерки като действащия в момента мораториум, а да се преценява точно за конкретните места. Тя е категорична, че проучвания няма да се правят там, където има води за питейни нужди.

До пълна забрана за използването на найлонови торбички няма да се стигне скоро, категорична е още министър Михайлова. Тя е убедена, че екологичните норми трябва да станат осъзната част от живота на хората, а не наложена със забрани.

Проверяват плажовете в Добричка област

Започват проверки за състоянието на плажовете преди активния летен сезон, а първите резултати ще станат ясни в средата на юни, научи „Монитор”. Назначена е постоянна Областна комисия за водноспасителната дейност и безопасността на плажовете в Добричка област, съобщиха вчера от Областна администрация. Тя ще прави проверка на състоянието на плажовете преди сезона за къпане и ще представя на областния управител резултатите и заключенията от нея; ще извършва оценка на риска на плажовете и ще отправя препоръки към собствениците или лицата с предоставени права за ползване по отношение на обезопасяването.

Всички плажове на територията на община Шабла са неохраняеми и трябва да бъдат маркирани с табели, съобщи инж. Веселин Димитров - експерт в Областна администрация. На територията на община Каварна неохраняеми са централния плаж, Русалка и Иканталъка-2; на територията на Балчик – плаж Робинзон-2, Фиш-фиш и Овчаровски, като последните на практика вече не съществуват. Очаква се плажът пред ресторант 789 да бъде именуван Фиш-фиш – нов.

На територията на Добричка област има общо 35 плажа. От тях неохраняеми са 18, отдадени под наем от Областна администрация са 10, отдадени под наем от МРРБ – 2, и 5 са отдадени на концесия. До момента няма неплатени наеми от наемателите, уточняват още от Областна администрация – Добрич.

Източник: http://www.imoti.net/

(07.06.2013)