Луксозните имоти престояват на пазара средно по година

Пазарът на имоти

Средно по година се предлага на българския пазар един луксозен имот, преди да намери купувач, показва проучване на консултантската компания Unique Estates.

Според изследване на нейния международен партньор Christie’s най-бързо се сключват сделки за скъпи жилища в Торонто (Канада), където те намират реализация месец и половина след излизането си на пазара. В Маями те престояват 6 месеца, преди да бъдат продадени, а на Лазурния бряг – 9 месеца. Според анализа на Unique Estates по-дългият срок за престой на луксозните имоти на пазара в България е знак, че местните купувачи са по-предпазливи. Също така тази група клиенти в страната е значително по-малобройна на фона на останалите изследвани от Christie’s пазари.

Проучването на чуждестранната компания е върху 10 града в света, определени като най-желаните и скъпи дестинации – Далас, Хонконг, Лондон, Лос Анджелис, Маями, Ню Йорк, Париж, Сан Франциско, Торонто и Лазурният бряг. В изследването влизат около 33 000 имота на стойност над 1 млн. долара.

Границата на лукса

В София делът на луксозните имоти е около 10% от общото предлагане на пазара, както сочи анализът на Unique Estates. За такива се смятат къщи на стойност над 700 000 евро.
С цена над 1 млн. евро са едва 0.5%, или около 3000 жилищни имота в столицата. Най-скъпите имоти, чиято стойност е съизмерима с тази в световните топ дестинации, са по-малко от десет и цената им рядко надхвърля 10 млн. евро, показва проучването. Според него в диапазона 5-10 млн. евро са малко на брой ексклузивни имоти. За тази стойност например може да се придобие луксозна къща в района на Докторската градина, но такъв тип имоти рядко излизат за продажба. Стандартното предлагане във високия клас е на къща в Бояна около 600 кв.м с 1.5–2 дка двор на стойност около 700 000 евро. Другият вариант е апартамент от около 200 кв.м в района на Докторската градина за около 450 000 евро.

"Българският пазар на луксозни жилища е зависим от общата икономическа картина и се развива добре за местните условия", обобщи Весела Илиева, изпълнителен директор на Unique Estates.
Данните на компанията показват, че София значително изостава и като цени на луксозните имоти в сравнение с водещите пазари на Christie’s. Например, ако средната цена на висок клас къща или апартамент в българската столица е 2650 евро/кв.м, то в Лондон е 53 890 долара/кв.м.

Не съвсем изолиран

Според консултантите луксозният сегмент рядко се засяга от политическите събития. Влияе се не толкова от движенията на имотния пазар, колкото от търсенето на луксозни стоки.
В България обаче това е валидно само за единични най-скъпи сделки. В същото време политическите събития от последните месеци влияят и на сделките във високия ценови сегмент.

"Имаме лек спад на активността на пазара на луксозни имоти последното тримесечие", коментира Весела Илиева. Според нея подобна покупка е свързана със значителни суми и дори хората с висока покупателна способност са предпазливи напоследък. "Все пак очакваме плавно покачване на активността след летните ваканции, тъй като това е период, в който приоритетни са пътуванията", допълни тя.

Данните на компанията показват, че платежоспособните българи през последните години се интересуват и от покупка на жилища извън страната. Техният интерес е насочен към ограничен брой локации, като в полезрението им попадат едва две от посочените в доклада на Christie’s дестинации – Лондон и Лазурният бряг. Около 10 българи притежават наистина луксозен имот в Лондон, единици са тези с къщи на Лазурния бряг. По-голям брой българи имат апартаменти в австрийската столица Виена. На Френската и на Италианската ривиера обикновено се търсят луксозни жилища тип втори дом, обобщават от Unique Estates.

Източник: http://www.capital.bg

(15.08.2013)