Лихвите по кредитите ще се вдигнат с още 1% до края на годината

Кредитиране

Очаквам покачване на лихвените проценти в рамките на 0.5 до 1%, до края на годината, прогнозира в понеделник Левон Хампарцумян, изпълнителен директор на “Уникредит Булбанк” и председател на Асоциацията на търговските банки. Кредитът е финансова услуга, нормално е щом има инфлация и покачване на цените в други сфери, цената и на тази услуга да се вдигне. Още повече, че поскъпват и разходите по тази услуга, каза още Хампарцумян.
От септември миналата година досега лихвите по всички видове банкови кредити у нас са се качили средно с 0.5 %. Ново поскъпване с 1% ще е индикатор за сериозни икономически сътресения в глобален мащаб, както и за негативните последици от кризата на ипотечния и жилищния пазар в САЩ и в някои европейски държави.
Не можем да разглеждаме откъснато България, тя е част от света, каза още шефът на “Булбанк”. Но все пак можем да минимализираме негативните последици от ипотечната криза в САЩ при умно управление на пазара от страна на банките, обясни още Хампарцумян. Според него все още няма индикации за край на кризата, но очаква такива да се появят в следващите месеци.
Никога не сме одобрявали масовото раздаване на кредити и одобрителното клатене на глава на всеки, който кандидатства за кредит, коментира още Хампарцумян.
На въпрос дали банката продължава да ограничава финансирането на строителни проекти по Черноморието, което тя направи миналата година, Хампарцумян отговори, че банката не е наложила забрана за отпускане на кредити за такива проекти, само ги е свила силно.
Финансираме само партньори, с които се познаваме и работим добре. Все пак факт е, че проекти, замислени за 5-звездни хотели, ще се превърнат в общежития за персонала по морето, кака той.
Икономистите на “Уникредит груп” препоръчват да не се пренебрегва възможността БНБ да въведе още по-твърди рестриктивни мерки към търговските банки, като, например, увеличение на минималните задължителни резерви (МЗР), които в момента са 12% от депозитната база, заради инфлацията и опасенията, че бързото увеличение на кредитите крие опасността от навлизане в по-рискови сегменти за сметка на отслабване на критериите за оценка, за да се трупа пазарен дял.
В бъдеще конкуренцията ще се засили не само по отношение на кредитите, но и на депозитите. Така лихвеният марж между кредитите и депозитите ще се запази на сегашните нива.
През февруари бе отчетено забавяне на българския кредитен пазар, показва проучване на консултантската компания “Кредит център”. Причините са в неспокойните глобални пазари, което се отрази на част от европейските банки, а оттам и на системата у нас. След януарския рекорд през февруари средният размер на кредита за страната е паднал от 46 800 евро до 39 054 евро. Намалението за страната е близо 15%, а в София достига 32%.
Ефект върху поведението на потребителите имаха и слуховете за повишаване на лихвените нива в резултат на ипотечната криза в САЩ, и повишаване на цената на междубанковия ресурс. Като страна член на ЕС, и ние не останахме незасегнати от кризата - основните банки обявиха предстоящо повишение на лихвите още през януари. Две от родните банки реално го направиха през февруари – ръстът е от 0,1 до 0,6 пункта за различните ипотечни продукти, а при някои потребителски кредити и до 1%, което изигра своята психологическа роля и създаде чувство на несигурност у кредитоискателите, коментират от “Кредит център”.
За да даде рамо на българския ипотечен пазар, “Уникредит Булбанк” започна да отпуска ипотечни кредити в евро при годишна лихва 6.16% за срок до 35 години, съобщиха още в понеделник от банката.
Тя получи европейска кредитна линия от 8 млн. евро чрез KfW (Кредитанщалт фюр Видерауфбау). При изчерпване на този ресурс офертата става невалидна. Промоционалната лихва може да се задържи на 6.16% при условие, че базовият лихвен процент (лихвената основа, с която работи всяка банка), не се повоши с повече от 1%. Новият ипотечен заем по кредитната линия на KfW може да се използва само за покупка, строителство, ремонт или реконструкция на недвижим жилищен имот и е предназначен само за физически лица.

Източник: Десислава Лещарска, mediapool.bg

(01.04.2008)