Л. Хампарцумян: Парите никога не стигат, дори и на богатите

Общество

     Имам кредити и не се страхувам от кредити, въпреки че знаете, че децата на обущаря ходят боси, коментира пред БНТ Левон Хампарцумян, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк.

Не е важно дали един ръководител е добър или лош по характер, а дали има респекта на служителите си. Повтарянето на една и съща грешка повече от един път означава системен проблем. Иначе няма човек, който да работи и да не греши, коментира банкерът от позицията си на ръководител.

Единствените пари, които са твои, са похарчените, казва Хампарцумян и съветва тото-милионери да не държат всички яйца в една кошница, да не харчат безразборно и да се опитат да са в баланс със себе си. Парите никога не стигат. Те не стигат на богатите така, както не стигат и на бедните. Защото богатите се хвърлят да правят по-големи неща. Например, нас не ни вълнува какво става на пазара на Ролс Ройс, когато човек започне да има възможности обаче, той започва да се интересува от този пазар, посочва банкерът. По същата логика кредит трябва да се взима, когато наистина имаме нужда. Кредитите няма да свършат. Парите от кредита могат да се използват дори за задоволяване на каприз, но трябва да се има предвид, че те ще са взети от бъдещия ни доход, съветва експертът. Разбира се, трябва да можете да си го позволите, а не само да смятате, че можете да си го позволите. Този, който ви отпуска кредита, също най-вероятно ще трябва заедно с вас да преценява дали можете да си го позволите, казва Хампарцумян.

Взимането на кредит трябва да е с информиран избор - ако вземем това, трябва да се лишим от това и т. н. Относно дребните шрифтове в договорите на банките – първо, за всяко нещо, което не разбираме, трябва да питаме. Банката би обяснила. Ако обяснението не звучи убедително или отново не разбираме, трябва да питаме още. Ако и това не помогне, е добре да се допитаме до приятели с подобен кредит и дори до външни специалисти. Не всеки път трябва да ходим с юрист, но подобна консултация е добра, особено когато става въпрос за големи кредити. Един потребителски кредит, например, който взима малка част от дохода, изчезва бързо, посочва главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк.

Всеки сам преценява за себе си кой вариант е по-добър за него и дали да вземе кредит за покупката на имот. Така, например, днес един млад човек може да реши, че вместо да плаща кредит, е по-добре да вземе малко жилище под наем и да използва всички предимства на младостта. Може и обратното.

Истината е, че днешните 100 лева са много по-скъпи от 100 лева след 30 години. Ако се ангажирате да плащате, примерно, 1000 лева фиксирана сума днес, това е по-скъпо, отколкото утре. Трябва да се направи информиран избор. Да питате, съветва банкерът.

Фиксирането на лихвата при къс кредит е възможно, защото може да се направи хипотеза къде ще са лихвите след година-две. Когато става въпрос за ипотека с 25-30 години, не толкова размерът на сумата, колкото периодът правят това невъзможно, защото не е ясно къде ще са лихвите, посочва Хампарцумян. Същевременно, депозитите не обезпечават кредити с такава дългосрочност. Банката има задача с краткосрочните средства да гарантира дългосрочни кредити. Идеята е, че колкото по-успешна е икономиката, толкова по-евтини ще са кредитите. Ако икономиката е устойчива и расте, то и кредитите ще поевтиняват. В момента тенденцията е на леко понижение на лихвите, посочва актуалната ситуация банкерът.

Всеки трябва да взима информирани решения. И все пак може би по-добре е сега да оставите живи пари на млади години. Ако се чувствате уверен, че в следващите 5-10 години кариерата и доходите ще вървят нагоре, заключи Хампарцумян.

Източник: http://profit.bg/

(21.11.2012)