Купувачи с по-ниски доходи са се осмелили да излязат на жилищния пазар през 2011 г.

Кредитиране

Купувачите на имоти са били по-смели през 2011 г. според годишния анализ на пазара за ипотечно кредитиране, изготвен от КредитЦентър, миналата година кандидатите за ипотечни кредити са започнали да търсят по-големи по площ жилища и по-висок процент на съфинансиране от страна на банките.

По-активни са били и купувачите с по-ниски доходи, посочват консултантите.

Експертите от консултантската компания са регистрирали по-висока активност на пазара на имоти от домакинствата с доход от 2 хил. до 3 хил. лева месечно, които са търсили жилища на цена от 70 хил. до 90 хил. евро. Ниска е била активността на ипотечния пазар на домакинствата с доходи над 4 хил. лева месечно, както и с доходи до 1 500 лева.

Значително повече купувачи са се възползвали и от по-висок процент на финансиране на сделката, показват данните на компанията. Над 36% от потребителите са ползвали между 70% и 80% външно финансиране, докато през 2010 г. най-много кредитополучатели (29%) покриваха с кредит 50-60% от стойността на закупеното от тях жилище. Под 2% от кредитополучателите са се ползвали от съфинансиране до 40% от стойността на сделката. Купувачите не са пожелали изцяло да финансират с кредит сделка с имот.

Като цяло 2011 г. е била по-добра за пазара на имоти в сравнение с 2010 г. Консултантите отчитат 8% увеличение на средния размер на изтеглените заеми през 2011 г. спрямо 2010 г. Средният размер на изтеглените ипотечни кредити за София е бил над 44 хил. евро, докато за Пловдив сумата е малко под 26 хил. евро.

Лихвите по ипотечните кредити и в евро, и в лева са намалели с около 1%, изчисляват експертите. Лихвените проценти по евровите заеми са били между 6,75% и 7,5%, а за левовите – в интервала 7,5%-8,5%.

През последното тримесечие обаче активността на пазара на жилища в България е намаляла заради кризата в Европа, отчитат експертите. Клиентите са осъзнали, че кризата в Гърция и Италия може да се отрази върху бъдещите приходи на българските домакинства, затова по-внимателно са проучвали политиката на финансиращите институции, така че да направят най-добрия избор на ипотечен кредит.

Кризата в Европа е довела и до отстъпление на купувачите с по-ниски доходи към края на годината, пише в доклада. Като цяло през годината обаче се е наблюдавало активизиране на по-младите купувачи на имоти. Кредитополучателите на възраст до 25 г. са били 10% от общия им брой срещу 5% през 2010 г.

Най-активни на пазара миналата година са били кредитополучателите на възраст между 36 и 45 г., показват данните на експертите. През 2011 година те представляваха над 32% от всички.

И през 2011 г. най-желани са били ипотечните кредити между 10 и 30 хил. евро. Те представляваха 47,44% от всички заеми, изтеглени през годината, показват още данните. Следващите най-популярни кредити през годината са били тези между 30 и 50 хил. евро.

Най-честата причина за теглене на ипотечен кредит и през миналата година е била покупка на жилище, а най-предпочитаният период за погасяване на кредита е бил 16-20 години.


Източник: investor.bg

(24.01.2012)