Кредит с фиксирана лихва – защо не?

Кредитиране

  Между 75 и 90% от стойността на имота кредитират банките у нас към днешна дата, сочи справка на Profit.bg. Сумата по жилищните кредити може да бъде отпусната за закупуване на тухлен или ЕПК апартамент, както и за жилища в големите градове (окръжни и областни). При желание за покупка на панелен апартамент, процентното финансиране от страна на банката е между 50 и 90%, като най-често този процент е между 70 и 80 на сто.
Особено популярни напоследък сред кредитоискателите са жилищните кредити с фиксирана лихва. Различните банки в страната предлагат подобни кредити, като възможностите са за 1, 3, 5, 7 и 10 години фиксирана лихва.

Според Тихомир Тошев, изпълнителен директор на Кредит Център "не е случайно, че през тази година видяхме сериозен ръст на предложенията за кредити с фиксирани лихви“. Тошев споделя, че „част от клиентите, търсещи сигурност за по-дългосрочен период, избраха точно такива кредити и днес, когато виждаме, че възстановяването от дълговата криза ще е трудно и продължително във времето, а цената на ресурса нараства.“ „Това ще доведе най-вероятно и до ръст на лихвите, но тези клиенти ще имат спокойствието на фиксираната месечна вноска за периода, който са избрали, и то при много добри лихвени нива - между 5.85 и 6.5%“, заключи той.

Източник: profit.bg

(28.02.2012)