Как се крият данъци при продажба на имот

Недвижими имоти

Най-честите практики за укриване на данъци са издаване на ордери за платени комисионни, вместо фактури и касови бонове, издаване на саморъчни разписки – свободен текст, включително върху комисионни договори вместо надлежен документ и начисляване на комисионни върху данъчната оценка, а не върху реалната продажна цена и издаване на фактура, касов бон за по-ниската сума в нарушение на данъчното законодателство, сочи анализ на „Сдружение брокери на имоти”.

Друг често срещан проблем в бранша е работата на т. нар. домашни брокери – брокери на недвижими имоти от сивия сектор, които не отчитат законно работата си както пред клиентите си, така и пред държавните органи.

Според „Сдружение брокери на имоти” подобни „брокери” често се рекламират като физически лица - собственици, пълномощници без да са такива. При обаждане по телефон се представят или за собственици, или за пълномощници на собственика, или за познати на собственика и не подписват комисионни договори.

Домашните брокери начисляват комисионни възнаграждения, по-ниски от обичайните - под 2.5% или 2%, обикновено около 1 – 1.5 % и не издават документи за получени суми. Обявите на такива лица често включват изрази като “без посредник”, „за частни лица” и други подобни.

Първата много важна крачка за решаване на този проблем е създаването на Национален регистър на брокерите по подобие на Търговския регистър.

Идеята е всички брокери на недвижими имоти да бъдат вписани в регистъра на база на придобита професионална квалификация, а процесите, свързани с воденето на регистъра, да бъдат контролирани от държавата чрез Агенцията по вписванията.

По този начин брокерите, притежаващи професионална квалификация, ще бъдат идентифицирани като субекти, а гражданите ще имат възможността да осъществяват информиран избор при използването на брокерски услуги.

Чрез национален регистър, контролиран от държавата, всички брокери ще бъдат равнопоставени.

Източник: http://www.pariteni.bg/

(05.12.2013)