Как изкуството среща науката и хората

Култура

      Изложба в двора на БАН или как изкуството среща науката и хората. Така с едно изречение може да се опише това, което могат да видят от четвъртък всички, които влязат в Българската академия на науките. "Много е хубаво да предложим и на други хора, извън професията, извън колеги – да могат да имат достъп до това, което правим. Това крайна сметка е насочено към тях – надяваме се да обогатява по някакъв начин всеки наблюдаващ", каза Десислава Досева от "Шилото". Младата жена е една от 23 – мата автори, които поставят свои работи в двора на Академията. Те са тук за втори път, защото много вярват, че връзката "наука – изкуство" е много полезна за бъдещето.

И Деси и колегата и Васил Минев признаха, че първата изложба, която била в двора на БАН миналата година почти по същото време е срещнала радостта на хората, които са я видели и те често пъти са питали кога ще е следващата. Затова и правят тези изложби, за да са по-близко до хората. "Много сме доволни от пространството и от реакцията на хората, което е много важно като оценка за една изложба", каза Васил.

Ако изберете да влезете тук, за да намерите прохлада на лятото ще видите различни, разнородни и като метал и като стил и като форма скулптори. Такива, каквито са и авторите в "Шилото" са разнородни и като хора и като посоки на работа. "Различните трябва да се събират, а не еднаквите", каза Деси. "Широкоспектърно меню - голямо меню, разнообразно", каза Васил с усмивка. Той разказа, че за това разнообразие спомага и самият терен на градината. "Тя е разчупена и създава усещане за лабиринт, затова е добре да има изненади в различните ъгли – като пластика като послание", обясни скулпторът .

За да припомнят, че всички хора на изкуството са от едната страна на барикадата и трябва да си помогнат тази година са поканили и учениците от "Професионална гимназия по каменообработване - Кунито". Казаха, че и всички те са минали и по този път и, че трябва да се борят за бъдещето на изкуството в България, за бъдещето на художника в България. "По този начин заявяваме една бъдеща позиция на подкрепа помежду ни", каза Деси.

За тях да продължат да работят и да се занимават с изкуство е формата на отговорност към обществото. "По – принцип всички хора, които се занимават с творчество са много реактивни – имат нужда от контакт помежду си, с публиката – много е трудно да стигнат до хубави резултати, ако са затворени само в себе си", посочи пък Васил. Той призна обаче, че в последните години този контакт се осъществява все по – трудно по чисто битови причини – липса на време и възможности. "Хората все по-трудно си представят, че могат да се обърнат към изкуството – да помага – говоря за потребителите му. Пристиснати са – пресата е за всички и трябва да оказваме адекватно напрежение и ние", каза той. Деси призна пък, че би се радвала много, ако тази връзка между обществото и художниците, където е изтъняла или е скъсана да се поднови или закърпи.

"Мисля, че тогава ще постигнем най–добри резултати, ако ние сме полезни на обществото и то е полезно на нас. Контакта е задължителен иначе става самоцел това, което правим", каза тя.

Инициативата "Шилото – скулптура от сърце и камък" е създадена през 2009 г. от група млади скулптори. Във време, в което човек живее все по-отчужден от околните, те обединяват усилия в името на една обща кауза – изкуството. През миналата година те правят изложбата в БАН "От сърце и други материали".

Източник: www.bgnes.com

(12.06.2012)