Как да защитим парите си при сделка с имот

Пазарът на имоти

Когато ни предстои сделка с недвижимо имущество, е добре да знаем последователността на процедурите. Само така ще бъдем максимално спокойни и защитени от закона.

Но кое е първо – подписването на документите или плащането на парите? Тук нотариусът играе много важна роля и специалистите обясняват каква е тя.

Обичайната практика е първо да се извърши плащането по банков път и след това да се отиде при нотариуса, казва брокер Даниела Желязкова. При нотариуса се подписват всички документи, но той не присъства на плащането в банката.

В повечето случаи таксите по прехвърлянето (местен данък и т.н.) също се оставят при нотариуса и той ги внася.

Подписаният предварителен договор е и основание за плащане в банката, което дава право на купувача да го обяви за окончателен. Издава се платежното нареждане от банката, че сумата е преведена по сметка на продавача. При нотариуса продавачът се подписва, че сумата по тази сделка му е напълно изплатена, освен ако няма някакво отлагателно условие.

Вписаният нотариален акт се получава от нотариуса след няколко дни. Това е така, защото вписването в Агенцията по вписванията не става веднага. Самият нотариус до следобедните часове на същия работен ден е длъжен да внесе нотариалния акт за вписване, но от там не го получава веднага.

Експертът разкрива, че има и още един начин на плащане – по особена сметка (доверителна /ЕСКРОУ/ сметка). Става дума за случаите, когато се сключва тристранен договор между купувач, продавач и банката, в която ще бъдат извършени плащанията.

При този вид сметки продавачът може да освободи парите си само след представяне на вписан нотариален акт, а също и ако има някакви други предварително поставени условия и при тяхното задължително спазване. В този случай банката е гарант срещу определена комисионна, че условията по договора ще се изпълнят, за да се извършат плащанията.

Има още един вариант, който консултант Младен Садинов често предлага на своите клиенти. Когато има разплащане на някаква част в брой, парите се преброяват предварително от двете страни и се предоставят на нотариуса. След полагане на подписите и вписване на нотариалния акт, сумата се изплаща на продавача.
Разбира се, отговорното пазене на парите трябва предварително се договори с нотариуса. Услугата се извършва срещу определена такса. Този вариант, според консултанта, дава голяма доза сигурност и на двете страни.

Източник: http://www.pariteni.bg/

(26.09.2013)