История на BG изкуството в 300 шедьовъра

Култура

       Кратък курс по история на изкуството минава всеки, посетил юбилейната изложба „Възможната история” в Софийската градска художествена галерия. Експозицията отбелязва 60-годишнината от създаването на артсалона и надхвърля обичайния ретроспективен характер, какъвто предполага подобен тип събитие.

Организаторите не просто вадят шедьоври, които илюстрират отделен период от развитието на изкуството, а в 300 картини синтезирано проследяват процесите и вътрешните движения, взаимните връзки и влияния между художниците. Доста амбициозна и трудна задача, с която рядко някой се заема у нас. Но авторите на експозицията „Възможната история” са успели може би защото са привлекли някои от най-добрите специалисти за всеки период. Те са допълнили картините с текстове, които обясняват първо целия период, а след това и отделните подтеми в него. Така че докато излезете от сградата на „Гурко” 1, ще получите доста нагледна и компетентна представа за развитието на нашето изкуство от 1878 до 2012 г. Всичко това е събрано в луксозен каталог, който, макар и синтезирано, за първи път предлага цялостна история на българското изкуство. И не само това. С ред инициативи организаторите ще продължават да развиват образователния модул на изложбата. Те подготвят издаването на книжки за оцветяване за най-малките. В образователните курсове децата се запознават с отделните жанрове, могат да запълват картинките на място - като гледат оригиналите в залите. От края на октомври посетителите ще бъдат снабдени с аудиогидове, с които ще разглеждат изложбата – така, както е във всички големи музеи и галерии по света. По този начин до закриването на експозицията на 3 март следващата година максимално много хора ще могат да се запознаят с нея.

Името „Възможната история” се ражда след доста дискусии. „Това беше едно от работните заглавия. Оказа се най-удачно, защото не можехме да извадим цялата си колекция от 8000 творби - разказва шефът на Градската галерия Аделина Филева. - Необходим ни бе разказ, който разработихме в няколко периода по 5 подтеми. Всяка подтема можехме да илюстрираме само с 10 творби. Мечтата ни е един ден върху много повече площ да направим по-обстоен разказ, който да обърне внимание не само на художествените течения и посоки, а да бъдат извадени отделните автори. И те да бъдат представени поне с 2-3 произведения, за да се види какво са постигнали.”

Три нови теми се забелязват в тази юбилейна изложба. Софийската градска галерия сравнително рядко е вадила своите салонни портрети – един доста разпространен жанр през 30-40-те години. Сега може да го видим чрез великолепните дамски портрети от Ружа Маринова, Борис Митов, Вера Лукова. Особено интересни са картините от серията „Между града и селото” и сценки от града, илюстрирани от пазарите на Антон Митов, Петър Морозов, Иван Мърквичка. Само веднъж галерията е показвала и изкуството от 50-те години, почти не сме виждали и толкова пълно представяне на най-новото съвременно изкуство. Удоволствие е да се видят отново пейзажите от София, дело на най-добрите майстори на четката. Накрая следва да отбележим още един любопитен щрих - изложбата е подредена така, както са го правили в миналото, което се вижда от старите снимки на галерията.

Източник: www.monitor.bg

(25.09.2012)