Институционалният хаос - предизвикателството пред строителния бранш

Строителство

Разделянето на министерствата на регионалното развитие и инвестиционното проектиране затруднява бизнеса

Опасенията на строителния бизнес за блокаж на работата на фирмите се засилват. Разделянето на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Министерството на инвестиционното проектиране затруднява бранша, тъй като процесът по приемането на необходимите законодателни промени едва сега започва.
Същевременно от законопроектите, които се обсъждат в момента и трябва да бъдат спешно приети, стана ясно, че Министерството на инвестиционното проектиране, чиято структура още не е изградена, ще отговаря за строителния контрол, както и за големите инвестиционни проекти на стойност над 10 млн. лева. На фона на институционалния хаос трябва да се работи и по следващия програмен период.
Строителите първи дадоха знак, че разделянето на функциите между двете министерства ще затрудни работата им във времето на активния строителен сезон. Пред БНР председателят на Камарата на строителите в България инж. Светослав Глосов коментира, че това е изненадало бранша, тъй като се “разделя един общ процес”.
“Не откривам никаква целесъобразност, хората, които ръководят държавата, може би виждат. Сега е активен сезон - трябва да се работи бързо. Новото министерство е само от един човек, няма структури. Пред него са големи проекти. Няма администрация, която да ги придвижи”, коментира Глосов.
Голяма част от проектите, които ще се финансират с европейски пари, са в приоритетите на новото министерство и реализацията им зависи от неговата експедитивност. Ако стартирането им се забави, ще има риск от неусвояване на средства, допълни още той.
Емил Савов от Националното сдружение на общините предупреди, че отговорностите на новото министерство са в известен конфликт с отговорностите на общините що се отнася до големите проекти. “Общините са бенефициенти, а някъде другаде се вземат решенията. Главните архитекти вече ги няма в картинката. Ще останат да се занимават само с дреболиите. Надявам се да чуем някакви аргументи”, посочи той.
По-различно мнение изрази председателят на Камарата на архитектите арх. Владимир Дамянов. “Цялата промяна дойде в момент, когато не бяхме подготвени. За Камарата на архитектите е шанс да влезем с нашите виждания в предстоящите промени в законодателство”, коментира той.
Източник: http://www.investor.bg/

(12.07.2013)