Инвеститори в бизнес имоти вече избягват Лондон в името на по-високата доходност

По света

За повечето инвеститори в бизнес имоти Великобритания е държава с един град. Компаниите за частен капитал, пенсионните фондове и милионерите продължават да влагат повече пари в имоти в Лондон, отколкото в останалите части на Острова, което доведе до неимоверен ръст на цените в британската столица, съобщава Bloomberg.
Все повече инвеститори обаче са привлечени от по-високата доходност, която предлагат възможностите извън Лондон.
Цените на бизнес имотите извън Лондон, които носят добра доходност, са паднали със 7,1% от септември 2011 г. до края на март т. г., докато в центъра на столицата са се повишили със 7,4%, тъй като заради рецесията инвеститорите залагаха единствено на първокласните вложения. Така доходността от инвестициите в имоти в най-скъпите квартали на Лондон беше поставена под натиск, за да се понижи до средно 4,3% през март срещу 6,5% за имотите извън града.
„Промяната на фокуса на инвеститорите и насочването им към по-рискови инвестиции е основна тенденция за 2013 и 2014 г.“, коментира пред информационната агенция Джо Валенти от JPMorgan Asset Management.
Това обаче не означава, че автоматично всички пазари са станали по-привлекателни. Инвеститорите са фокусирани върху имоти, които носят стабилен доход или които биха могли да привлекат повече наематели. Малко са анализаторите, които очакват ръст на цените на бизнес имотите извън британската столица, преди да бъде постигнат значим икономически растеж.
Пенсионните фондове и застрахователните компании се насочват към по-големите регионални центрове, като например Бирмингам и Манчестър. Там цените на имотите вече започнаха да растат, а неусвоените площи – трайно да намаляват.
Въпреки че средните цени на имотите извън Лондон продължават да се понижават, има региони, където се вижда известен растеж. Точно такива имоти носят на инвеститорите по-висока доходност, отколкото недвижимостите във финансовото сърце на Лондон.
Бизнес имотите в Лийдс например носят около 7% годишна доходност, а цените са се понижили с около 42% под пиковите равнища, регистрирани през 2007 г. Продължават обаче да се влошават пазарите в северозападната част на страната.

Източник: http://www.investor.bg

(22.05.2013)