Имигрантите в САЩ движат възстановяването на жилищния пазар

По света

Делът на имигрантските домакинства със собствено жилище непрекъснато се увеличава, докато при американците намалява.

Осеяните с боклуци улици на Сънсет парк едва ли са идеалният терен за съживяване на жилищния сектор, пише Financial Times. Въпреки това в бруклинския квартал, разположен между издигната магистрала с шест ленти от едната страна и огромно гробище от другата, се отчита ръст на цените от началото на икономическата криза насам.

За това той може да благодари на имигранти като Лиу Сунян, чиито мечти за собствен дом движат възстановяването на жилищния пазар в района. Тази тенденция е все по-често срещана из цялата страна.

"За мен е важно да имам собствен дом", обяснява 66-годишният Лиу, който започва живота си в Ню Йорк като работник във фабрика за дрехи, след като пристига от Тайшан, Китай, през 1985 г. След 20 години на тежък труд и лишения, за да спести за първоначалната вноска, той най-накрая е собственик на скромна 2-етажна тухлена къща в Сънсет парк - район, който отдавна е магнит за имигрантите от работническата класа.

Въпреки че сривът на жилищния сектор в САЩ сломи доверието на много американци и ги отказа от идеята за собствен дом, нагласата на г-н Лиу все още е широко застъпена сред имигрантите.

Към третото тримесечие на миналата година делът на американците, притежаващи собствено жилище, е бил на най-ниското си ниво от 17 години насам - 65,3%, но сред имигрантите, включително и новопристигнали семейства, той постоянно нараства. Обикновено те купуват имотите си, след като живеят под наем в тях в продължение на няколко години, като за тях това е символ на икономически успех.

Въпреки че представляват около 13% от американското население, на имигрантите се падат 36% от ръста при броя на собствениците на жилища между 2000 и 2010 г., според доклад на Research Institute for Housing America и Mortgage Bankers Association. Макар че този ръст се дължи основно на испаноезичната общност, засилва се и ролята на други малцинства.

Очаква се броят на имигрантските домакинства със собствено жилище да нарасне с 2,8 млн. за периода 2010-2020 г. спрямо 2,4 млн. за предходните 10 години.

Икономистите отдавна твърдят, че имигрантите са важен и все по-голям източник на ново жилищно търсене, което би могло да подсили американската икономика. Тези твърдения дадоха повод за кампании за законодателни реформи.

В момента във Вашингтон се обсъждат нови имиграционни закони, които биха могли да увеличат броя на собствениците на жилища в САЩ с над 3 млн. през следващите няколко години. Икономистите са на мнение, че новият законов статут за сегашните жители на САЩ без гражданство може да доведе до нови ипотечни заеми за 100 млрд. долара.

Въпреки че тенденцията богати китайци да изкупуват луксозни имоти в САЩ е широко обсъждана и документирана, на имигрантите от работническата класа, които инвестират в не толкова желани части на Ню Йорк и други градове и трансформират цели квартали, се обръща малко внимание. Именно благодарение на тези имигранти квартали като Сънсет парк биват спасени от разрухата, която се наблюдава в други райони на САЩ.

Цените на жилищата в района на Сънсет парк са се покачили с 10% след 2008 г., въпреки че в национален мащаб те все още са далеч от нивата от периода на бума. Въпреки лошите училища, непривлекателните пътища и проблемите с боклука в района, често двуфамилни тухлени къщи се предлагат за по над 1 млн. долара.

Макар че ниските ипотечни лихви в САЩ напоследък засилиха продажбите и погълнаха съществуващите запаси, купувачите, родени извън страната, все още срещат пречки и не могат да отговорят на строгите изисквания за отпускане на жилищен заем. Въпреки това много често различните членове на едно семейство влагат всичките си пари за една къща и всички живеят под един покрив.

Източник: http://www.investor.bg/

(26.04.2013)