Изменението на плана на София е съобразено със зоните за "Натура 2000"

Екология

altНа територията на Столичната община са обособени няколко защитени зони от екологичната мрежа "Натура 2000". Най-голяма по площ е природен парк "Витоша", който е обявен за защитена зона както по директивата за птиците, така и за хабитатите от екологичната мрежа "Натура 2000". Другите две зони са "Рибарници Челопечене" и "Долни Богров – Казичене". Защитени зони за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна са освен Витоша и Лозенска планина, Черни рид и Плана.
В обхвата на изменението на плана попадат и защитени територии като местност Блатата край Долни Богров, Врана, защитена местност Еленина бара, Манастирска кория, Извора, както и природните забележителности Кътинска пирамида и Урвич.
В окончателния проект за изменение на плана са отразени дадените препоръки при обсъждане на разработката. Изменението не предвижда устройствени зони и друго застрояване в защитените територии, които да противоречат на режимите им, определени в Закона за защитените територии, се посочва в становището по екологичната оценка.
В хода на разглеждане на плана между предварителния и окончателния проект и изготвянето на екологичната оценка и оценката за съвместимост са дадени препоръки, които са отразени и изпълнени, посочи арх. Малина Добрева, началник-отдел "Териториално планиране" в направление "Архитектура и градоустройство". Екологичната оценка е изготвена по възлагане на общинското предприятие "Софпроект - ОГП" от "Троева консулт" ЕООД с ръководители на колектива проф. д-р арх. Веселина Троева и доц. д-р инж. Добрин Денев.
Екологичната оценка включва анализ на текущото състояние, възможни значителни въздействия, мерки за намаляването им и мотиви за избор на алтернатива, оценка за съвместимост, графични приложения.
В проекта са променени устройствени зони, предвидени за застрояване, коригирани са и параметри на застрояване. "Резултатът е един добър общ устройствен план, който интегрира зоните за "Натура 2000".Със сигурност има и слабости, но най-важното е да се защити общественият интерес", каза Ирина Матеева, която е отговорник европейски политики в Българското дружество за защита на птиците и експерт от екипа, изготвил оценката за съвместимост.
Зелената система на София е тази, която осигурява връзки за постигане на по-добро качество на средата, а от друга страна е важно

да се запазят екологичните връзки между защитените зони
С тази цел са дадени препоръки и направени изменения, посочи също Матеева. Оценката за съвместимост дава препоръки, в резултат на което са отпаднали предвиждания за устройствени зони.
Така може би неизвестни факти, но важни от позицията на екологията стават разделителна граница между строителство и природа.

Като проблемни територии
при започване на проучванията се оказва Подвитошката яка. В нея в предварителния проект за изменение са били засегнати с планирано застрояване важни от екологична гледна точка ливади. По този начин е нарушена екологичната връзка, защото ливадите имат значение за обитание на един световно защитен вид – ливаден дърдавец. Това налага промени в проекта. В зоната на Подвитошката яка са запазени горските територии и са отпаднали устройствени зони в района на Железник.
В екологичната оценка се препоръчва освен предложените ограничителни режими при усвояване на териториите (етажност, гъстота на застрояване) да се разработят конкретни мероприятия за вписване на жилищните структури и на устройствата, обслужващи обитаването, в териториите от Подвитошката яка.
Проблематични са били и предвиждания на плана за територии, които са част от коридор за придвижване на мечката между Витоша и Плана планина. В окончателния проект е коригирано отреждането за застрояване. Подобен проблем е имало и за защитената зона "Долни Богров – Казичене", разположена между селищата Долни Богров, Казичене и Равно поле, където също се е допускало строителство.
По Софийското поле има много находища на инертни материали и положително според оценката за съответствие е, че една част от кариерите, които се предвиждат, не бяха потвърдени с плана.
Проблемен въпрос е имало с разрешена в Министерството на околната среда и водите кариера в "Рибарници Челопечене", която в обхвата, в който е разрешена засега природната зона, уточни Ирина Матеева. Зоната "Рибарниците Челопечене" се намира до военното поделение в Челопечене, чиито складове се взривиха през лятото на миналата година. Общият устройствен план не предвижда на това място кариера. Кариерата е разрешена с приета екологична оценка от екоминистерството независимо от работата по общия план. Концесията не попада изцяло в защитената зона, но я засяга. Затова основната препоръка е да се експлоатират площите извън защитената зона. Това е един от случаите, където общината абсолютно спазва и се съобразява с изискванията на европейските директиви, докато решението на МОСВ, колкото и добронамерено да е, е в противоречие със същото това европейско законодателство, коментира Ирина Матеева.
По отношение на повърхностните води най-голям риск от отрицателни въздействия съществува от застрояването на естествени речни дерета, което нарушава естествения отток. Затова са взети мерки за редуциране на застрояването и

създаване на разширения на зелените площи около реките
Променени са параметрите на застрояване с цел осигуряване на защита чрез въвеждане на режим Тзв за терени за озеленяване на улици, реки, дерета, открити канали. Предвидено е и запазване на растителността по речните брегове.

Източник: Строителство.инфо
Автор: Гергана димитрова

(11.08.2009)