Започваме „Набуко” през юни

Икономика

България ще започне изграждането на газопровода „Набуко” най-късно в края на юни 2013 г. Дотогава страната ни ще е приключила всички необходими процедури и ще е готова с всички разрешителни, така че да започне строителството. Това обяви премиерът Бойко Борисов по време на срещата на Комитета „Набуко”, която се проведе вчера в София.

По-късно министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев обясни, че става въпрос за идеята, която правителството има за развитието на първата фаза на Южния газов коридор – строителството на интерконектор между България и Турция. За целта в момента се водят преговори с акционерите в международната проектна компания „Набуко интернешънъл”. България им е предложилада се създаде дъщерна на „Набуко интернешънъл” компаниякоято да започне по-ранно развитие на проекта.

„Целта е тази компания да има по-голяма гъвкавост”, каза Добрев. И обясни, че участието в нея ще е доброволно. Ако има акционер в „Набуко Интернешънъл”, който не желае да започне ранно строителство на тръбата, няма да участва в дъщерната компания. Все още водим разговори, но идеята и днес беше коментирана, посочи Делян Добрев. Той каза още, че идеята е намерила място и в декларацията след срещата на комитета „Набуко”.

Засега сигурен акционер в дъщерната на „Набуко интернешънъл” компания е България. Австрия също е завила категорична подкрепа за развитието на първата фаза на южния газов коридор. Икономическият министър изрази увереност, че тази идея ще се подкрепи и от консорциума, развиващ Трансанатолския газопровод (ТАНАП). В него участват турските BOTAS и TPAO и азербайджанската SOCAR. Дължината на интерконектора на българска територия е 75 км, а на турска – 150 км. България настоява тойда стига до турското пристанище Мармаракъдето има действащ терминал за доставки на втечнен природен газ. Акционерите в TANAP на 80% са акционерите в „Шах Дениз 2”, посочи Добрев. Той съобщи, че те са заявили своята подкрепа за проекта, но важно е първо да се постигне споразумение.

Впоследствие компанията за интерконектора ще бъде продадена на „Набуко интернешънъл”, обясни шефът на БЕХ Михаил Андонов. Ако не се прави „Набуко”, ще остане интерконекторът, добави той. По предварителни оценки изграждането на газовата тръба с Турция ще струва 300 млн. евро, каза още Андонов. Това означава, че за българските 75 км ще са необходими около 100 млн. евро. Засега от ЕК не дават яснота къде ще бъдат вложени отпуснатите 200 млн. евро за „Набуко”.

Източник: http://www.monitor.bg

(11.01.2013)