Жилищното строителство в САЩ с рязък спад през октомври

Строителство

Броят на жилищните сгради, по които строителните предприемачи в САЩ са започнали работа през октомври, се понижи до най-ниското си ниво за последните шест месеца, а издадените нови разрешителни за строеж на сгради изненадващо намаляха.

Началното жилищно строителство се понижава с 10,6% на месечна база до 529 хил. единици, което е най-ниското ниво от април тази година и най-силният спад от януари насам. Икономистите очакваха, че началното жилищно строителство ще се повиши до 600 хил. единици.

Строителните предприемачи в САЩ са намалили броя на новите еднофамилни къщи с 6,8% на месечна база до 476 хил. единици, което е най-ниското ниво от май досега. Строежите на апартаменти се сриват още по-силно с 34,6% на месечна база до 53 хил. единици.

Броят на новите разрешителни за строеж, който показва каква ще бъде активността от страна на предприемачите през следващите няколко месеца, намалява с 4% на месечна база до 552 хил. единици през октомври. Анализаторите очакваха ръст до 580 хил. единици.

В сравнение със същия месец на 2008 г. разрешителните за строеж са намалели с 24,3%, а началното жилищно строителство се е свило с 30,7%, предаде Ройтерс. Американското правителство удължи до края на март 2010 г. програмата за подпомагане на купувачите на първи имот.

Отделни данни показаха, че индексът на потребителските цени е нараснал повече от очакваното през октомври. Той се повишава с 0,3% спрямо септември, когато цените се увеличиха с 0,2%. След като се изключат храните и горивата, инфлацията се увеличава с 0,2%.

В сравнение със същия месец на 2008 г. индексът на потребителските цени е нараснал с 1,7%, а основният индекс на потребителските цени (без храната и енергията) се е понижил с 0,2%. Това позволява на Федералния резерв да запази ниския лихвен процент в САЩ.

Към 17:00 ч. българско време щатският долар поевтинява с половин процент спрямо еврото, като двойката EUR/USD се котира при ниво от 1,4946 долара за евро. Вчера шестмесечните доларови заеми станаха по-евтини от тези в йени за първи път за последните 16 години.

Източник: investor.bg

(19.11.2009)