Жилищните наеми в САЩ удрят рекордни нива

Пазарът на имоти



От началото на жилищната криза в САЩ през 2008 г. близо 4,6 млн. жилища са били отнети от собствениците им поради възбрана. Това показват данни на CoreLogic, цитирани от CNBC. Повечето от тези собственици са излезли на пазара на наеми.

Дори и на фона на възстановяването на жилищния сектор кредитирането е затегнато, което кара още повече потенциални купувачи да живеят под наем както в апартаменти, така и в еднофамилни къщи.

В момента в САЩ около 43 млн., или 35% от всички домакинства, живеят под наем. Това е най-високият дял от над десет години за всички възрастови групи, сочат изчисления на Съвместния център за жилищни изслевания в Harvard. В момента в страната има с 4 млн. повече наематели, отколкото през 2007 г. За хората на възраст между 25 и 54 г. този дял е най-висок от началото на 1970-те години, когато центърът започва да следи нивата.
В резултат на това свободните квартири са намалели драстично, а наемите са скочили рязко. Половината от наемателите в САЩ в момента харчат за наем от повече 30% от доходите си. За сравнение преди 10 години този дял е бил 18%, показват изчисленията на центъра в Harvard. За хората с най-ниски доходи скокът е още по-голям.

Повечето млади американци искат един ден да станат собственици. Според изследването 19 от 20 души, участвали в проучването, искат да закупят собтвен дом в определен момент в бъдещето, ако са на възраст под 30 години.

Жилищните цени нарастват по-бързо от очакваното поради силното инвеститорско търсене, което по ирония е съсредоточено в сегмента на еднофамилните жилища. В същото време на пазара все още има неостиг на предлагане. Скоро ще се появят нови запаси, но търсенето не стихва. Наемателите може и да искат да бъдат купувачи, но за мнозина от тях това все още е невъзможно поради нарастващите цени на жилищата и ипотечните лихви.

 

Източник: http://www.investor.bg

(10.12.2013)