Жилищните заеми ще растат с 10% годишно

Кредитиране

Пазарът на ипотечни кредити за домакинствата у нас ще започне да се съживява и ще бележи 9.8% годишен ръст средно за периода 2010 г. - 2012 г. При потребителските заеми пък ръстът ще е едва 2.2% годишно. Това сочи анализ на "УниКредит Груп" за Централна и Източна Европа (ЦИЕ). За сравнение кредитите за българските домакинства през 2010 г. не само че не се увеличиха, но дори се свиха с 0.8% до близо 19 млрд. лв. В същото време спестяванията на гражданите в банките се увеличиха с около 3 млрд. лв. Според анализаторите хората предпочитат да не се товарят с финансови ангажименти, защото се страхуват за работата и доходите си. Средно в региона на ЦИЕ през м. г. задлъжнялостта на домакинствата се увеличи със 17%, но разликите в нивата между отделните държави бяха огромни.

Кредитите у нас до 2012 г. ще растат със средно за региона темпо, става ясно още от прогнозата на "УниКредит Груп". По-голямо увеличение на жилищните заеми се очаква в Турция (21.3%), Румъния (17.3%), Словакия (13.3%), Русия (12.8%) и Полша (10.4%), а по-слабо ще е в Унгария (2.2%), Хърватия (5%) и др. Анализаторите не очакват особено оживление в потребителското кредитиране у нас, като страната е в дъното на таблицата по този показател. Подобно е и положението в Унгария, Румъния, Хърватия. Бум на заеми за потребление обаче се очаква например в Русия (17.6%) и Турция (12.5%).

"Постепенното подобряване на условията на пазара на труда и по-стабилният растеж на доходите води до по-голямо търсене на заеми, но обемът на кредитирането вероятно ще остане под нивата отпреди кризата", коментира Джани Франко Папа, директор за ЦИЕ на "УниКредит".

Проблемът с необслужваните кредити на домакинствата вече е стигнал своя връх в страни като Турция и Естония, докато в останалата част от региона пикът вероятно ще се усети през втората половина на 2011 г., пише в анализа на "УниКредит".

Току-що приключилата мисия на МВФ у нас коментира, че "както се очакваше, необслужваните заеми в България се увеличават, но с намаляващ темп, а през втората половина на 2011 г. тенденцията ще се преобърне".

 

Текст и снимка: imot.bg

(01.06.2011)